Zachęty inwestycyjne dla małych firm

Aneta Pilarska
rozwiń więcej
Młodzi przedsiębiorcy w Katowicach, którzy zdecydują się na remont lub adaptację lokalu, w którym ma działać firma, mogą liczyć na ulgi w podatku od nieruchomości. Miasto chce w ten sposób zachęcić do zakładania działalności gospodarczej.

Pod koniec lipca br. radni Katowic podjęli uchwałę o wprowadzeniu zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców podejmujących po raz pierwszy działalność gospodarczą na terenie miasta. Ulgi mają charakter pomocy de minimis i są częścią tworzonego przez władze Katowic pakietu rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm w mieście. Wsparcie ma przede wszystkim zachęcić do prowadzenia działalności gospodarczej młodych ludzi, w tym m.in. absolwentów szkół i uczelni. Dla budżetu nie będzie to duże obciążenie, a dla przedsiębiorcy może być znaczącą, a przede wszystkim konkretną pomocą, jaką otrzymaje, otwierając firmę.

Warunki udzielenia pomocy

Warunkiem zwolnienia od podatku od nieruchomości budynków lub ich części, w których młody przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, jest przeprowadzenie ich remontu lub adaptacji. Przy czym remont musi spełniać warunki przewidziane w przepisach budowlanych, a w wyniku adaptacji budynek lub lokal, w którym ma być prowadzona działalność gospodarcza, ma być przebudowany w ten sposób, aby przystosować go do wymogów firmy. Koszt remontu lub adaptacji musi być co najmniej trzy razy wyższy niż wartość ulgi w podatku od nieruchomości. Informację o poniesionych wydatkach na inwestycję wraz z kopiami dokumentów je potwierdzających (faktury, rachunki) trzeba będzie złożyć w katowickim ratuszu najpóźniej miesiąc po zakończeniu zwolnienia podatkowego.

Ulga w podatku od nieruchomości ma charakter jednorazowy i będzie udzielana na rok. O zwolnienie mogą ubiegać się tylko ci podatnicy, którzy nie mają wobec miasta zaległości z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz podatków rolnego i leśnego. Ulgi będą udzielane do końca 2013 r.

Zwolnienia w podatku od nieruchomości będą udzielane na podstawie zgłoszenia zamiaru korzystania z pomocy de minimis (formularz jest załącznikiem do uchwały). Zgłoszenie musi być dokonane najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy od założenia firmy. Poza załącznikiem podatnik musi przedstawić:

1) wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,

2) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzednich lat, albo oświadczenie o wielkości otrzymanej pomocy w tym okresie, lub oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy,

3) informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, dotyczące podatnika i prowadzonej przez niego działalności,

4) informacje o wielkości i przeznaczeniu otrzymanej pomocy de minimis.

Podatnik straci prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości w przypadku, gdy inne podatki i opłaty lokalne lub podatki rolny i leśny będzie regulował z co najmniej dwumiesięcznym opóźnieniem, albo firma zostanie postawiona w stan upadłości lub likwidacji.

Pomoc de minimis

Pomoc de minimis to szczególny rodzaj pomocy publicznej. Na jej udzielenie nie wymagana jest zgoda Komisji Europejskiej, ponieważ uznaje się, że ze względu na niewielką wartość nie powoduje ona naruszenia konkurencji. Wartość pomocy de minimis nie może przekroczyć 200 tys. euro w okresie trzech lat budżetowych (100 tys. euro dla przedsiębiorców działających w sektorze transportu drogowego). Do kwoty tej sumuje się całe wsparcie de minimis, jakie przedsiębiorca uzyskał z różnych źródeł w tym okresie.

Aneta Pilarska

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...