Handel internetowy w ramach UE będzie łatwiejszy

 Jesienią Komisji Europejskiej zajmie się tzw. europejskim prawe umów. Prawo to pierwotnie miałoby obejmować wyłącznie umowy sprzedaży dokonywane przez internet i pozwoliłoby stronom decydować, jakie prawo zostanie zastosowane w transakcji: prawo UE czy prawo kraju członkowskiego.

Deklarację taka złożyła komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding w Sopocie na spotkaniu ministrów sprawiedliwości państw UE.

 

Propozycja ta polega na utworzeniu opcjonalnego i fakultatywnego prawa kontraktowego na poziomie unijnym, istniejącego obok systemów praw poszczególnych krajów członkowskich. Prawo umożliwi składanie oferty produktów na podstawie prawa krajowego i jednocześnie wspólnotowego. Ułatwiłoby to handel internetowy w ramach UE i pozwoliłoby to stronom transakcji wybór stosowania prawa UE, nie praw krajów członkowskich.

 

Według PKPP Lewiatan na uwagę zasługuje fakt, że proponowany instrument rzeczywiście będzie miał charakter opcjonalny, tj. że prawo to znajdzie zastosowanie tylko i wyłącznie wówczas, gdy obie strony kontraktu, a więc zarówno przedsiębiorca jak i konsument tak zdecydują. Wprzeciwnym wypadku bowiem, gdyby wybór należał wyłącznie do konsumenta, regulacja ta w istocie stanowiła by jedynie uciążliwą barierę dla biznesu (w tym w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorców), którzy obowiązani by byli składać oferty swoich produktów na podstawie prawa krajowego i jednocześnie wspólnotowego.

 

W praktyce oznaczałoby to nieuzasadnione i kosztowne obciążenie dla przedsiębiorstw, a w konsekwencji wypaczony zostałby również cel wspomnianego instrumentu, polegający na utworzeniu bardziej atrakcyjnych warunków dla przeprowadzenia transakcji pomiędzy podmiotami różnych państw członkowskich.

 

Opcjonalny charakter instrumentu natomiast w praktyce może znieść obecnie istniejące bariery w postaci wielości języków oraz wielości systemów praw państw członkowskich, tym samym znacząco ułatwiając obrót na rynku wewnętrznym.

 

PKPP Lewiatan opowiada się również za tym, ażeby zakres przedmiotowy instrumentu wstępnie miał charakter ograniczony, tj. obejmował wyłącznie umowę sprzedaży (oraz wiążące się z umową usługi), z ewentualną możliwością rozszerzenia tego zakresu w przyszłości. 

 

Wten sposób zapewnione zostanie bezpieczeństwo obrotu i pewność prawa. Jednak ocena nowego prawa będzie mogła jednak nastąpić dopiero wówczas, gdy znana będzie treść projektu.

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...