Raport Boniego. Innowacyjność ważna dla rozwoju Polski

 25 kluczowych dla rozwoju Polski decyzji zawiera nowy raport "Polska 2030 - Trzecia fala nowoczesności", którego wersję wstępną przedstawił w Łodzi szef zespołu doradców premiera Michał Boni.

 

Minister Boni, który przyjechał na zaproszenie Uniwersytetu Łódzkiego, podkreślił, że prezentuje nie raport "Polska 2030" z czerwca 2009 r., ale nową, wykonawczą jego wersję.

 

"Myślę, że w perspektywie najbliższych kilku tygodni otworzymy debatę publiczną na temat tego dokumentu. Będzie on dostępny w internecie na stronach kancelarii. Szykujemy specjalną platformę do dyskusji, żeby użytkownicy internetu mogli wyrażać swoje uwagi" - zapowiedział Boni.

 

Podkreślił, że w nowym dokumencie mowa jest o trzech filarach rozwoju. Zdaniem Boniego kluczowy jest filar innowacyjności, czyli wszystkie działania nastawione na zbudowanie nowych przewag konkurencyjnych Polski opartych o kapitał intelektualny, kapitał ludzki, wykorzystujący impet cyfrowy.

 

Drugi filar to zrównoważenie zróżnicowania terytorialnego. Kolejnym jest efektywność związana ze sprawnością państwa oraz przejrzystością podejmowania decyzji, które nie tylko usprawnią funkcjonowania państwa, ale także uczynią je o wiele bardziej przyjaznym dla obywateli.

 

Boni wymienił istotne elementy modelu rozwoju: solidarność innowacyjną, czyli łączenie wyrównywania szans z impulsem dla konkurencyjności i innowacyjności, solidarność między regionami oraz solidarność między pokoleniami. Zaznaczył, że w 2030 roku będzie w Polsce przeszło 2 mln osób powyżej 80. roku życia.

 

Podkreślił, że istotnym czynnikiem polskiego rozwoju są środki europejskie. "Dlaczego tak ważna jest dyskusja o naszych oszczędnościach, deficycie na poziomie 3 proc. (PKB-PAP), dlatego, że my musimy wzmocnić naszą wiarygodność walcząc o pieniądze unijne na następny okres programowania" - mówił Boni.

 

Jak zaznaczył dwie znaczące siły rozwojowe Polski to kobiety i młoda generacja. "To pierwsze pokolenie od stuleci bez doświadczenia luki edukacyjnej i luki technologicznej. Widać umiejętną indywidualizację strategii życiowych i dostrzeganie szans w różnych miejscach. Widać również, że spora część tego pokolenia ma w sobie potencjał innowacyjny i myśli nie tylko o wartościach konsumpcyjnych" - stwierdził.

 

Według niego nowy dokument - "Polska 2030 - Trzecia fala nowoczesności" - musi mieć nie tylko diagnostyczny charakter, ale stymulować decyzje.

 

"Dlatego my w tym dokumencie mówimy o potrzebie podjęcia, przyjęcia 25 kluczowych dla rozwoju Polski decyzji. Pierwsza decyzja dotyczy trwałego zmniejszenia deficytu sektora finansów publicznych do poziomu 1 procenta w relacji do PKB" - powiedział szef zespołu doradców premiera.

 

Podkreślił, że sprawą do dyskusji jest ujednolicenie stawki VAT. "Stawka VAT na poziomie 18 proc. to jest 18 mld zł dochodów do budżetu więcej" Dodał, że także "ważny jest wzrost wskaźnika zatrudnienia, bo przyrost zatrudnienia o 1 proc., czyli średnio o 270 tys. osób, daje nam wzrost dochodów między 3,7 mld a 4,2 mld zł".

 

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...