Polscy eksporterzy mogą zyskać na problemach PIIGS

Problemy fiskalne państw grupy PIIGS (Portugalia, Włochy, Irlandia, Grecja, Hiszpania) które sprowadziły korektę na europejskie giełdy, paradoksalnie pomagają polskim eksporterom - wskazują ekonomiści.

 

W pierwszym kwartale 2011 r. PKB Niemiec wzrósł kwartał do kwartału o 1,5 proc. i o 5,2 proc. w ujęciu rocznym - poinformował we wtorek ostatecznie Federalny Urząd Statystyczny. Dobrą kondycję gospodarki naszego zachodniego sąsiada potwierdziły też dane niemieckiego instytutu ekonomicznego Ifo. Podał on we wtorek, że wskaźnik optymizmu tamtejszych przedsiębiorców w maju nie zmienił się wobec kwietnia i nadal pozostaje na poziomie 114,2 pkt. Tymczasem ekonomiści oczekiwali spadku do 113,7 pkt. Ponadto wskaźnik oczekiwań przedsiębiorców dotyczący przyszłości niemieckiej gospodarki w najbliższych sześciu miesiącach spadł tylko nieznacznie - do 107,4 pkt, wobec 107,7 pkt w kwietniu.

 

Zdaniem ekonomistów, dane sugerują, że nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie niemiecka gospodarka była zagrożona. "To dobra informacja dla nas, bo Niemcy są naszym głównym partnerem handlowym, a eksport jest czynnikiem, który wspiera polską gospodarkę" - powiedział ekonomista Banku BPH Adam Antoniak.

 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, do Niemiec trafia 26 proc. całego eksportu Polski, większość tych towarów to komponenty wykorzystywane przez niemiecki firmy i dalej eksportowane, np do Azji.

 

Zdaniem Antoniaka, obecna obawa o sytuację w krajach grupy PIIGS (Portugalia, Irlandia, Włochy, Grecja i Hiszpania), które zmagają się z poważnymi problemami fiskalnymi, paradoksalnie poprawiają konkurencyjność polskiego eksportu. To efekt wpływu obaw inwestorów na notowania walut w Europie, w tym złotego, który osłabia się względem m.in euro. "Kurs złotego z punktu widzenia eksporterów jest korzystny. Poziomy 3,90-4,00 za euro są bardzo komfortowe jeśli chodzi o działalność eksportową" - powiedział Antoniak. Wczoraj za euro płacono 3,95 zł.

 

"Gdyby nie kraje grupy PIIGS złoty byłby pewnie mocniejszy" - stwierdził główny ekonomista Banku Citi Handlowego Piotr Kalisz.

 

"Niepewność na rynkach finansowych trzyma złotego w ryzach. W najbliższym czasie większego umocnienie polskiej waluty nie należy się spodziewać" -powiedział ekonomista BPH.

 

Główny ekonomista Banku Citi Handlowego wskazał, że z przeprowadzonych badań wśród przedsiębiorców wynika, że do granicy opłacalności eksportu dużo brakuje. "Eksporterzy wskazują, że kurs opłacalności to 3,67-3,70" - powiedział ekonomista Citi Handlowego.

 

"W tym roku w niemieckiej gospodarce zwiększać się będzie znaczenie konsumpcji wewnętrznej kosztem eksportu. Nie oznacza to jednak, że popyt na nasze towary się zmniejszy. W ostatnim czasie jesteśmy optymistyczni w stosunku do niemieckiej gospodarki. Dane, które w ostatnim czasie napłynęły zza Odry wzmacniają nasze oczekiwania" - podkreślił Kalisz.

 

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...