Pracodawcy krytyczni wobec zmian w OFE

Pracodawcy są raczej krytyczni wobec planowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym. Warunkowe poparcie dla zmian deklarują związkowcy z OPZZ i FZZ. Kończą się konsultacje społeczne dot. rządowego projektu. Projekt był także przedmiotem dyskusji na Komisji Trójstronnej.

Aby ograniczyć przyrost długu publicznego i deficytu, rząd chce, by zamiast 7,3-proc. składki emerytalnej do Otwartych Funduszy Emerytalnych trafiało 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. ma być księgowane na kontach osobistych ZUS. Od 2013 r. te proporcje zaczną się zmieniać. W roku 2017 do OFE przekazywane byłoby 3,5 proc., a 3,8 proc. na subkonto w ZUS-ie. Planowane jest też wprowadzenie ulg podatkowych dla osób dodatkowo oszczędzających na emerytury.

Organizacja pracodawców BCC poinformowała w swojej opinii do dokumentu, że "proponowane przez rząd rozwiązania nie są korzystne ani z punktu widzenia polskiej gospodarki, ani też sytuacji finansowej przyszłych emerytów". Według BCC jedynym realnym efektem zmian będzie zamiana części długu jawnego na zobowiązania ukryte.

PKPP Lewiatan dopuszcza porozumienie z rządem, pod warunkiem, że ten zadeklaruje szybkie podjęcie reform poprawiających stan finansów publicznych. Chce, aby patronat nad takim porozumieniem objął prezydent RP.

OPZZ w swojej opinii zadeklarowało, że "warunkowo" zgadza się z przyjętym przez rząd kierunkiem zmian. W przedstawionym przez OPZZ stanowisku napisano m.in., że proponowane przez rząd zmiany "mają charakter okazjonalny", ich celem nie jest zwiększenie emerytur, a przyczyną - zła kondycja finansów publicznych. Wśród postawionych warunków OPZZ domaga się m.in. pełnego dziedziczenia środków na subkontach w ZUS i możliwości wyboru między OFE a ZUS, a także społecznego nadzoru nad towarzystwami emerytalnymi.

Także Forum Związków Zawodowych zapewniło, że pozytywnie, ale "z zastrzeżeniami" opiniuje propozycje zmian w OFE. Forum chce m.in., by osoby ubezpieczone urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., miały możliwość ponownego wyboru, czy zostać w ZUS, czy przekazać część swojej składki do II filara.

Natomiast zdaniem "Solidarności" proponowane przez rząd zmiany mają poprawić sytuację finansów publicznych, ale nie zapewniają ubezpieczonym objętym nowym systemem emerytalnym odpowiedniego poziomu świadczeń. Według związku "niejasne i skomplikowane" są proponowane przez rząd zasady dziedziczenia pieniędzy zgromadzonych w ZUS. "Zmniejszenie wysokości składki przekazywanej do OFE może oznaczać początek procesu stopniowej likwidacji kapitałowego segmentu ubezpieczenia emerytalnego" - napisała "S".

Krytyczna wobec projektu rządowego jest natomiast fundacja FOR kierowana przez prof. Leszka Balcerowicza. W opinii przygotowanej na prośbę rządu i przesłanej w ubiegłym tygodniu do Komisji Trójstronnej FOR napisał, że w projekcie przyjęto zbyt optymistyczne założenia makroekonomiczne, zawyżono korzyści płynące z proponowanych rozwiązań i wyolbrzymiono wpływ transferów do OFE na deficyt finansów państwa.

Zastrzeżenia do danych makroekonomicznych przyjętych przez rząd w projekcie ma też Narodowy Bank Polski. W swojej opinii bank dziwi się, że rząd nie proponuje działań zmierzających do poprawy efektywności OFE. NBP ostrzega, że "zmniejszenie proporcji składki przekazywanej do OFE mogłoby wpłynąć na zmniejszenie przyszłych świadczeń emerytalnych".

Natomiast w opinii szefa Rady Gospodarczej przy premierze, Jana Krzysztofa Bieleckiego, proponowane przez rząd zmiany służą równowadze międzypokoleniowej i stabilizacji finansów Polski.

Rządowy projekt obniżenia składki do OFE może w Sejmie liczyć na poparcie PO i PSL. Przeciw propozycji są PiS i PJN. Lewica nie wyklucza, że opowie się za inicjatywą rządu, ale pod pewnymi warunkami - chce pełnych gwarancji dziedziczenie składek, również w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...