Branża turystyczna czeka na zniesienie rekomendacji MSZ dla Egiptu

Branża turystyczna czeka na zniesienie rekomendacji MSZ, odradzającej wyjazdy Polaków do Egiptu, na razie przygotowując się do powrotu do Tunezji. Przedstawiciele operatorów oceniają, że wkrótce oba te kraje będą musiały powalczyć o utraconych klientów.

O sytuacji na rynku wyjazdów wakacyjnych do Egiptu i Tunezji mówili w Sosnowcu podczas trwających tam targów turystycznych Intourex przedstawiciele Polskiej Izby Turystyki - prezes Jan Korsak oraz szef śląskiego oddziału Grzegorz Chmielewski.

Jak poinformowali, choć w ostatnich tygodniach poważnie zmniejszyło się zainteresowanie turystów Egiptem, wciąż znajdują się osoby, które mimo negatywnej rekomendacji polskiego ministerstwa spraw zagranicznych, chcą wyjeżdżać do tego kraju. Na razie, wobec zniesienia na początku lutego podobnej rekomendacji dla Tunezji, od marca touroperatorzy planują wrócić do tamtejszych kurortów.

Łącznie w ostatnich latach do Egiptu i Tunezji jeździło odpowiednio ok. 600 tys. i ok. 200 tys. Polaków rocznie. "Tunezja ma więc w tej chwili znakomitą szansę, by przejąć część turystów z Egiptu, tym bardziej, że trudno dziś znaleźć zamienne oferty dla obu tych krajów pod względem klimatu i pakietu usług w określonej cenie" - ocenił Korsak.

Tymczasem po kilku tygodniach spokoju w sobotę na ulice Tunisu znów wyszli manifestanci; demonstrowano przeciw tunezyjskim ruchom islamistycznym, apelując o religijną tolerancję po tym, gdy grupa ekstremistów zabiła polskiego księdza.

Proszony przez dziennikarzy o radę dla turystów rozważających, czy lecieć w najbliższym czasie na wakacje do Egiptu, Korsak wskazał, że choć każdy może zdecydować o tym na własną rękę, dla Polskiej Izby Turystyki obowiązująca opinia ministerstwa jest wiążąca. "Do czasu, aż ta rekomendacja nie zostanie zmieniona, nie możemy prezentować innego stanowiska" - podkreślił.

Jego zdaniem, widać już jednak powoli przesłanki normalizacji sytuacji w tym kraju. "Jeżeli będą znoszone restrykcje, w pierwszej kolejności będzie to dotyczyć tych miejsc bezpiecznych, kurortów. Jednak jeżeli gdzieś będzie demonstracja, nie należy w niej brać udziału, jeżeli będą zamieszki, nie należy się do nich zbliżać" - zastrzegł.

Przedstawiciele Izby przypominali w sobotę, że dotąd przez cały okres niepokojów turyści, którzy chcieli pozostać w egipskich kurortach, wypoczywali tam spokojnie. Chwalili też egipskich współpracowników, którzy od początku protestów "zachowują się bardzo odpowiedzialnie". "Nikt nie kieruje turystów tam, gdzie są jakieś zagrożenia. Nie ma tu ryzyka i nonszalancji" - podkreślił Korsak.

"Turyści, którzy teraz wyjeżdżają do Egiptu, nie uczestniczą w wyjazdach fakultatywnych. To wyjazdy typowo wypoczynkowe do Sharm-el-Sheikh i Hurghady. Wyjazdy objazdowe zostały całkowicie wstrzymane" - dodał Chmielewski.

Szefowie Izby uważają, że zarówno Egipt, jak i Tunezja, jeszcze przez pewien czas będą odczuwać załamanie na rynku turystycznym. Przytoczyli tu przykład Grecji, w której podczas ubiegłorocznych niepokojów na podłożu ekonomicznym - mimo że wszystkie ośrodki wypoczynkowe były z dala od nich - branża turystyczna zanotowała silne spadki.

Korsak zaznaczył, że podobnie było w ub. roku w Polsce, gdy zagraniczne media relacjonowały polskie powodzie. Mimo, że nie dotknęły one miejsc turystycznych, w tym czasie znacząco spadła liczba zagranicznych turystów.

Zdaniem przedstawicieli Izby, ponieważ Polska mieści się w piątce krajów, których obywatele najchętniej przyjeżdżają do Egiptu, nie tylko w sezonie, ale przez cały rok, po zniesieniu negatywnej rekomendacji dla tego państwa, egipscy partnerzy będą musieli coś zaproponować, by z powrotem przekonać i przyciągnąć polskich turystów.

"Tamtejsza branża turystyczna będzie musiała przekazać tu komunikat w rodzaju: +u nas wszystko OK.+ np. w postaci kampanii reklamowej" - wskazał Korsak. Jak dodał, drugim skutecznym bodźcem tego typu może okazać się odpowiednia polityka cenowa.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...