Pracodawcy RP za zmianą modelu działania regulatorów rynku

Pracodawcy RP domagają się debaty na temat zmian w niektórych urzędach regulujących rynek. Jak twierdzi organizacja, obecny model nie chroni przed podejmowaniem błędnych decyzji i nie daje możliwości ich szybkiej korekty.

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski mówił na czwartkowej konferencji prasowej, że organizacja nie przesądza, w jakim kierunku powinny iść zmiany, choć wskazywał na funkcjonujący w wielu krajach kolegialny sposób podejmowania decyzji przez regulatora rynku.

"Urzędy regulacyjne poprzez swoje decyzje mają bardzo istotny z punktu widzenia całego rynku wpływ na całe jego obszary. Decydują, kto może prowadzić działalność w danym obszarze i przez to stają się bardzo ważną częścią rynku. Nie tylko nadzorują, ale i próbują kształtować sytuację i z tym nasze środowisko się nie zgadza" - mówił Malinowski. "Uważamy, że administracja publiczna powinna ograniczać się do wyznaczania ram prowadzenia działalności, a nie kształtować rzeczywistość gospodarczą" - dodał.

Jak mówił, urzędy te mają w gospodarce rynkowej bardzo dużą odpowiedzialność. "Obowiązkiem organizacji jest prowadzenie debaty i poszukiwanie optymalnego kształtu struktur, dających gwarancję neutralności i transparentności podejmowanych decyzji. Nie zgadzamy się na sytuację, w której odmawia się nam prawa do pytania o najważniejsze rzeczy" - oświadczył Malinowski.

Według niego, jednoosobowe podejmowanie decyzji przez prezesów urzędów regulacyjnych sprawdzało się w czasach transformacji ustrojowej, tę jednak należy uznać za zakończoną i dlatego trzeba się zastanowić nad zmianą. "Uważamy, że obecny model się wyczerpał. Nie chroni przed podejmowaniem błędnych decyzji, o czym świadczy liczba uchylających je sądowych wyroków w ostatnim czasie. Nie stwarza też możliwości, by te błędne decyzje były uchylane" - powiedział.

Jako przykłady kontrowersyjnych - w jego ocenie - decyzji regulatorów Malinowski podawał m.in. wydany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakaz przejęcia Energi przez PGE czy nałożenie przez ten sam urząd ponad 120 mln zł kary na operatora telefonii komórkowej za utrudnianie kontroli. Mówił też, że uchylona przez sąd decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej ws. obniżenia hurtowych stawek w telefonii komórkowej grozi idącymi w setki milionów zł roszczeniami operatorów pod adresem Skarbu Państwa.

Malinowski powiedział, że organizacja chciała zorganizować już debatę na ten temat z udziałem obecnych i byłych szefów urzędów regulacyjnych, ale - z jednym wyjątkiem - odmówili wzięcia w niej udziału. Dlatego - jak tłumaczył - Pracodawcy RP, jako organizacja zasiadająca w Komisji Trójstronnej wezwie obecnie kierujących urzędami regulacyjnymi na jej posiedzenie i będą musieli się stawić, bo takie jest prawo.

Oświadczył także, że organizacja przygotowuje list do premiera Donalda Tuska, w którym również postuluje przeprowadzenie szerokiej debaty.

Adam Ambrozik z Pracodawców RP mówił z kolei, że kluczowe decyzje regulatorów są często podejmowane w oparciu o własne analizy i raporty, które nie zawsze są pozytywnie oceniane przez niezależnych ekspertów. "A interes publiczny często sprowadza się do obrony własnych decyzji" - dodał.

Pracodawcy RP przedstawili sposób organizacji niektórych urzędów regulacyjnych w innych państwach UE wskazując, że są one kierowane kolegialnie, albo w ten sposób zapadają w nich decyzje. Wskazywali też, że odwołania od decyzji są w trybie administracyjnym, co sprzyja szybkości postępowania, podczas gdy w Polsce jest to powolny tryb sądowy.

"Decyzje podjęte w organie kolegialnym są w jakiś sposób decyzjami kompromisowymi. Mamy też do czynienia z samokontrolą organu wydającego decyzje" - mówił Ambrozik. (PAP)

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...