Zapłata do końca 2010 r. uchroni przed kosztem wyższego VAT

W związku z podwyżką stawki VAT, która ma nastąpić 1 stycznia 2011 r. niektóre wydatki zaplanowane na przyszły rok warto ponieść jeszcze w tym roku - wskazują eksperci podatkowi. Najwięcej będzie można zaoszczędzić na mieszkaniach.

Podwyżka VAT wynika z podpisanej przez prezydenta Bronisław Komorowskiego ustawy okołobudżetowej. Zgodnie z nią, podstawowa stawka podatku wzrośnie z 22 proc. do 23 proc. Do końca grudnia 2013 r. będą też obowiązywać trzy nowe stawki VAT: 5, 8 i 23 proc. Wprowadzona zostanie 5-proc. stawka na żywność, książki i czasopisma specjalistyczne.

Eksperci podatkowi wskazują, że w związku z czekającą nas podwyżką, niektóre wydatki zaplanowane na 2011 r. warto ponieść jeszcze w tym roku.

Starszy menadżer w Deloitte, Przemysława Skorupa informuje, że zaliczki, przedpłaty, czy raty uregulowane do końca tego roku zostaną opodatkowane obowiązującą jeszcze w 2010 r. stawką VAT. "O ile przy niższych kwotach oszczędność może nie być duża, o tyle w przypadku np. zapłaty za mieszkanie, czy nieruchomość będzie ona wyraźnie odczuwalna" - powiedział Skorupa.

Także menadżer z firmy doradztwa podatkowego Accreo Taxand, Łukasz Jamróz przyznaje, że jeżeli część lub całość należności zostanie zapłacona w 2010 roku, a sama sprzedaż będzie miała miejsce w 2011 r., to należy zastosować obecne, niższe stawki VAT.

"Co istotne, możliwe jest, by zaliczka obejmowała 100 proc. ceny. W takiej sytuacji stawka VAT z 2010 r. będzie stosowana do całej transakcji. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób fizycznych oraz podatników zwolnionych z VAT, którzy mogą zaoszczędzić, jeśli tylko przyspieszą podjęcie decyzji o zakupach" - podkreśla Jamróz.

Podał przykład osoby, która planuje kupić np. 200-metrowe mieszkanie. "W przypadku wpłaty zaliczki w wysokości 100 proc. w 2010 roku, całość transakcji podlegać będzie stawce 7 proc. VAT. Natomiast w sytuacji, gdy cała transakcja odbędzie się w roku 2011 - sprzedaż opodatkowana będzie stawką 8 proc. W zakresie powierzchni powyżej 150 m kw. trzeba będzie zastosować stawkę 23 proc." - wyjaśnił Jamróz.

Do końca roku sprzedaż mieszkań jest bowiem opodatkowana 7-proc. stawką. Z końcem roku wygasa unijna zgoda na zastosowanie obniżonego VAT na mieszkania, dzięki jednak tzw. definicji budownictwa społecznego niższa stawka (8 proc.) będzie miała nadal zastosowanie. Obejmie lokale, których powierzchnia nie przekracza 150 m kw. oraz domy o powierzchni nie większej niż 300 m kw. Każdy metr ponad limit będzie opodatkowany podstawową stawką w wysokości 23 proc.

Jamróz dodał, że np. bank planujący kupno sprzętu komputerowego zapłaci 22-proc. podatek, jeżeli zaliczka na poczet dostawy zostanie wpłacona w roku 2010. "Przeprowadzenie transakcji po nowym roku będzie skutkowało opodatkowaniem stawką o 1 punkt procentowy wyższą. Wyższy VAT będzie stanowił dodatkowy koszt dla banku" - zwrócił uwagę ekspert.

Ustawa okołobudżetowa związana z realizacją budżetu na przyszły rok, zmienia kilkanaście ustaw i oprócz zmiany stawek VAT m.in. obniża zasiłek pogrzebowy, podnosi ulgi komunikacyjne dla studentów czy niewidomych.

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...