Pracodawcy przestaną być nadmiernie karani przez inspektorów PIP

Zmienią się zasady dotyczące trybu prowadzenia kontroli i uprawnień inspektorów PIP. Przedsiębiorcy wreszcie przestaną być nadmiernie karani.

Zmiany te przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, który przedstawiła Sejmowa Komisja ds. Kontroli Państwowej.


Najważniejszą propozycją zmiany jest przyznanie nowego środka prawnego w postaci polecenia. Jeśli inspektor pracy podczas kontroli wykryje nieprawidłowości, które u danego pracodawcy wystąpiły po raz pierwszy, będzie mógł odstąpić od nałożenia kary (w formie decyzji administracyjnej, nakazów), poprzestając na ustnym pouczeniu i wskazaniu sposobów organizowania pracy zgodnie z prawem. Pracodawca będzie zobowiązany wskazać inspektorowi termin usunięcia wykrytych uchybień.


Nowe rozwiązania popierają Pracodawcy RP. Proponowane zmiany zmierzają bowiem do usunięcia obecnie istniejących przepisów, które bez względu na okoliczności istniejące po stronie pracodawców, nakazuje ich karać. Tymczasem nieprawidłowości mogą być konsekwencją częstych zmian prawa, za którymi nie nadążają przedsiębiorcy.


Nowelizacja zakłada walkę z szarą strefą. Przewiduje większy krąg podmiotów, które PIP będzie mogła skontrolować pod kątem legalności zatrudnienia.


Zdaniem Pracodawców RP penalizacja prawa nie jest najlepszym sposobem walki z nielegalnym zatrudnieniem. Zamiast karać przedsiębiorców, lepiej upraszczać przepisy, które ułatwią zatrudnienie zgodne z prawem.


Doprecyzowania wymagają również przepisy dotyczące sposobu korzystania przez inspektora z prawa do nakazania pracodawcy przeprowadzenia pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Pracodawcy RP podkreślają, że koszty tych badań są bardzo wysokie, co wobec braku sprecyzowania sposobu korzystania z takich uprawnień może rodzić poważne problemy dla pracodawców.

oprac. Alicja Fal

 

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...