Rozwiązania prorodzinne korzystne dla firm

Agata Kwiatkowska
rozwiń więcej
Wprowadzenie w firmie rozwiązań ułatwiających godzenie pracy i obowiązków rodzinnych opłaca się pracodawcom: zwiększa kreatywność i lojalność pracowników, a przy tym zmniejsza koszty zatrudnienia - przekonywali uczestnicy Forum Dobrych Praktyk "Siła kobiet - siłą firmy".

Forum, które odbyło się w Warszawie, zorganizowały pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podczas konferencji Radziszewska wręczyła wyróżnienia za promowanie "postaw prokobiecych w polityce kadrowej przedsiębiorstw". Otrzymali je organizatorzy konkursów "Mama w pracy" - Fundacja Świętego Mikołaja, dziennik "Rzeczpospolita" i firma Millward Brown SMG/KRC oraz "Firma przyjazna mamie" - miesięczniki "Dziecko" i "Poradnik Domowy".

"Aktywność zawodowa kobiet, także w okresie macierzyństwa i opieki nad małym dzieckiem, stymuluje rozwój firm. Mamy wręcz wspomagają rozwój gospodarki. Aby przekonać o tym wszystkich pracodawców, postanowiliśmy stworzyć dla nich to forum - przestrzeń inspiracji i wymiany dobrych praktyk w obszarze równego traktowania ze względu na płeć i zarządzanie różnorodnością" - mówiła Radziszewska.

Do korzystania z doświadczeń innych krajów zachęcała prezes World Trade Center Warsaw Jolanta Tourel. "Największy odsetek pracujących kobiet ma Holandia, przy tym 75 proc. aktywnych zawodowo matek pracuje na część etatu lub korzysta z innych elastycznych form pracy. W krajach, gdzie kobiety korzystają z elastycznych form zatrudnienia, dzietność jest większa" - przekonywała Tourel.

Jak dodała, wprowadzaniu ułatwień dla rodziców w firmach sprzyjają rozwiązania legislacyjne, pozwalające na współfinansowanie ich przez przedsiębiorców i państwo.

Paulina Janiak, ekspertka z firmy Femmeritum, przekonywała, że równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym pozwala zachować wprowadzenie w przedsiębiorstwach programów Równowaga - Praca - Rodzina. Mówiła, że choć są one kosztowne, czasochłonne i nie przynoszą efektów od razu, w dłuższej perspektywie okazują się opłacalne dla pracodawców. "Jest to ważne nie tylko dla pracowników, którzy mają dzieci. Jak pokazują badania, to ważny aspekt, którym kierujemy się przy wyborze pracodawcy. Pozwala związać pracowników z firmą i zatrzymać w niej tych najbardziej utalentowanych. Natomiast brak takiej równowagi sprzyja wypaleniu zawodowemu, może prowadzić do częstych absencji i braku zaangażowania w wykonywanie swoich obowiązków" - mówiła.

Karolina Andrian, również z firmy Femmeritum, zwracała uwagę, że rozwiązania prorodzinne powinny być kierowane nie tylko do kobiet, ale również do mężczyzn. "Nie uzyskamy oczekiwanych efektów, nie odciążając kobiet od obowiązków domowych, Dlatego trzeba angażować także mężczyzn" - mówiła. Zachęcała, by wprowadzając ułatwienia dla rodziców, nie obawiać się eksperymentów. "Katalog tych rozwiązań nie jest zamknięty, ciągle wypracowuje się nowe, które warto wypróbowywać" - przekonywała.

Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań ułatwiających godzenie pracy z opieką nad dziećmi jest telepraca. Wciąż jednak - jak wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - jedynie 13 proc. pracodawców wykorzystuje tę formę zatrudnienia. "Nie zachęcimy firm, żeby działały wbrew własnym zyskom, dlatego trzeba przekonywać przedsiębiorców, że elastyczne formy zatrudnienia są dla nich korzystne. Telepraca oznacza dla pracodawcy mniejsze formy zatrudnienia i bardziej efektywne wykorzystanie czasu pracy pracownika" - mówiła Anna Świebocka-Nerkowska z PARP.

PARP stara się popularyzować tę formę zatrudnienia, zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. "W ramach projektu +Telepraca - nowa forma organizacji pracy w przedsiębiorstwach+ organizujemy szkolenia, prowadzimy kampanię świadomościową, udzielamy porad prawnych i psychologicznych - bo nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje" - mówił Andrzej Szachewicz z PARP. Na stronie www.telepraca.gov.pl można znaleźć więcej informacji na ten temat. PARP organizuje też konkurs na najlepszy projekt wdrażający telepracę w przedsiębiorstwie.

Agata Kwiatkowska

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...