Od 2011 r. firmy uzyskają NIP od ręki

Od przyszłego roku zostanie zlikwidowany obowiązek posiadania NIP przez osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, natomiast firmy będą mogły uzyskać ten numer od ręki - poinformował wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

Parafianowicz wziął udział w konferencji związanej z rankingiem Banku Światowego "Paying Taxes 2011". W zestawieniu obrazującym łatwość płacenia podatków, Polska zajęła 121. miejsce, awansując z miejsca 148. Zdaniem Parafianowicza Polska na pewno może poprawić swoją pozycję.

Wiceminister poinformował, że do końca 2013 r. ma być gotowy kompletny projekt "e-deklaracje", dotyczący elektronicznego rozliczenia się z fiskusem. Do tego czasu resort finansów będzie wprowadzał kolejne ułatwienia dla podatników. "W przyszłym roku ma być gotowy Centralny Rejestr Podatników, co znakomicie skróci obieg informacji w urzędach skarbowych i przyspieszy obsługę podatników" - powiedział wiceminister.

Dodał, że resort zamierza też od przyszłego roku zlikwidować obowiązek posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej przez osoby nie prowadzące działalności gospodarczej. W stosunku do firm, które nadal będą musiały posiadać NIP, będzie on wydawany od ręki, a nie w drodze decyzji administracyjnej. Ma to znacznie skrócić całą procedurę.

Ministerstwo finansów zamierza także wprowadzić "jedno okienko" dla rejestracji firm, które nie muszą być wpisywane do KRS. Okienko to będzie znajdowało się w urzędach skarbowych, które przyjmują najwięcej dokumentów związanych z rejestracją firmy.

Raport "Paying Taxes" bierze pod uwagę trzy kryteria - czas poświęcony na załatwianie formalności, liczbę płatności i zobowiązanie podatników w stosunku do zysków. W pierwszym przypadku Polska zajęła 136. miejsce (na 183 kraje), w drugim 94. miejsce, a w trzecim 102.

Marcin Piątkowski z BŚ zwrócił uwagę, że większość krajów na świecie ułatwia płacenie podatków, a nasz region przoduje w reformach podatkowych. "Im trudniejsze jest płacenie podatków, tym większy jest nieformalny sektor gospodarki (szara strefa - PAP)" - wyjaśnił. Dodał, że najbardziej w tym roku swój system podatkowy zreformowała Tunezja, gdzie przedsiębiorcy korzystają z elektronicznych płatności CIT i VAT. Jego zdaniem właśnie elektroniczne płatności podatków - co skraca czas rozliczeń podatkowych - są kluczem do sukcesu w rankingu.

 

Partner w dziale prawno-podatkowym PricewaterhouseCoopers Katarzyna Czarnecka-Żochowska powiedziała, że wyniki rankingu mogą być mylące, a pierwsza dziesiątka państw jest "do odrzucenia". Pierwsze miejsce zajęły np. Malediwy, gdzie płacony jest tylko jeden podatek, przez firmy świadczące usługi turystyczne. Poza tym w grupie tej znajdują się też kraje arabskie, które swoje dochody czerpią ze sprzedaży surowców, a nie podatków.

 

Czarnecka-Żochowska oceniła, że Polska wykonała bardzo duży skok, którego niewiele krajów było w stanie dokonać. Poinformowała, że w Polsce firmy muszą się uporać z 29 płatnościami podatkowymi, na które tracą 325 godzin, a całkowita stawka podatkowa wynosi 42,3 proc., co daje nam 11 miejsce w UE.

 

"Przełomowe znaczenie (dla pozycji Polski - PAP) będzie miało upowszechnienie składania deklaracji on line. Metodologia Paying Taxes promuje nie tylko te kraje, które to umożliwiają, (...) ale musi to być potwierdzone badaniami, że firmy z tej możliwości korzystają. Można nałożyć na podatników obowiązek składania deklaracji on line" - powiedziała.

 

W opinii Parafianowicza Polska została w rankingu niejako ukarana za to, że daje podatnikom wybór. Mogę oni bowiem rozliczać się elektronicznie albo tradycyjnie, jeśli chcą. Podobnie mogą też zmniejszyć liczbę rozliczeń z fiskusem. "To (metodologia BŚ - PAP) kłóci się z filozofią przyjaznego urzędu skarbowego" -podkreślił.

 

Dodał, że ranking nie bierze pod uwagę np. czasu trwania kontroli skarbowej, który w Polsce uległ znacznemu skróceniu, czy tego, że podatnicy są o takiej kontroli wcześniej powiadamiani.

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...