Coraz więcej Polaków prowadzi firmy

Coraz więcej Polaków prowadzi własne firmy - wynika z badania SMG/KRC, dotyczącego nastawienia do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Odsetek ankietowanych prowadzących firmy wzrósł z 5 proc. w 2009 r. do 13 proc. w 2010 r.

Wyniki badania ogłoszono przy okazji inauguracji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Badanie przeprowadzono w dwóch etapach - we wrześniu 2009 r. i październiku 2010 r. na ogólnopolskiej próbie osób w wieku od 15 do 75 lat.

Jak wynika z badania, Polacy coraz częściej myślą o zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Odsetek osób, które w zeszłym roku deklarowały, że nie podejmują żadnych działań w związku z szeroko rozumianą przedsiębiorczością, spadł z 83 proc. do 65 proc. w tym roku. Ankietowani najczęściej twierdzą, że do założenia firmy skłania ich sytuacja na rynku pracy, obawa lub ucieczka przed bezrobociem.

Do założenia własnej firmy - jak wynika z badania - najbardziej motywuje potrzeba niezależności i chęć bycia swoim własnym szefem, a zniechęcają za wysokie podatki i duża konkurencja. Główne obawy towarzyszące zakładaniu firmy to brak doświadczenia, obawa o zdolność do spłaty kredytów i nieuczciwość kontrahentów.

Podczas konferencji inaugurującej Światowy Tydzień Przedsiębiorczości prof. Leszek Balcerowicz zwrócił uwagę, że trzeba odróżnić potencjał przedsiębiorczości od jego wykorzystywania. Zauważył, że właściwie w każdym kraju są ludzie przedsiębiorczy, ale to nie zawsze przekłada się na liczbę nowych firm.

"Tam, gdzie nie ma prywatnej przedsiębiorczości, to nie wynika z braku przedsiębiorców, to wynika z barier" - powiedział Balcerowicz. Wyjaśnił, że przedsiębiorczość jest ograniczana przez system socjalistyczny. Jego zdaniem także nie każdy kapitalizm ułatwia rozwój przedsiębiorczości obywateli - wśród barier wymienił podatki, korupcję, monopole. "Największą zachętą jest poprawa warunków dla przedsiębiorczości, perspektywa dużych trudności może zniechęcać" - powiedział.

Dodał, że na warunki prowadzenia firm mogą wpływać warunki pozornie z przedsiębiorczością niezwiązane, jak sprawność wymiaru sprawiedliwości, kondycja szkolnictwa wyższego, czy nakłady na naukę. Podkreślił potrzebę dyscyplinowania finansów publicznych, ponieważ wysoki dług przekłada się na potrzebę ponoszenia podatków. "Reformy są możliwe, ale pod warunkiem mobilizacji społecznej. (...) W demokracji nikt nie powinien być petentem władzy, bo to postawa niegodna" - powiedział Balcerowicz. Podkreślił, że bez reform Polska "będzie przejściową zieloną wyspą", a nie "rzeczywistym tygrysem".

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest organizowany po raz trzeci, od 15 do 21 listopada będzie trwał jednocześnie w 88 krajach. Jego celem jest propagowanie idei przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. W ramach imprezy będą odbywać się warsztaty i szkolenia, konferencje, spotkania z biznesmenami itp.

 

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...