Firmy bardziej optymistyczne, ale wzrasta pesymizm branży finansowej

Przedsiębiorcy indywidualni uważają, że wzrosło bezpieczeństwo prowadzenia przez nich działalności gospodarczej. Branża finansowa wręcz przeciwnie - wynika z raportu BIG InfoMonitor "Wskaźnik bezpieczeństwa działalności gospodarczej".

Wskaźnik BIG, obrazujący bezpieczeństwo działalności gospodarczej, w szczególności w kontekście zatorów płatniczych, wyniósł w październiku 2010 r. 13,37 pkt., po spadku o 1,1 proc. wobec lipca 2010 r., kiedy osiągnął poziom 13,52 pkt.

Zdaniem prezesa zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor Mariusza Hildebranda, tak nieznaczny spadek świadczy o ustabilizowaniu się nastrojów przedsiębiorców. Hildebrand zwrócił uwagę, że po raz pierwszy rzeczywistość zupełnie inaczej oceniają dostawcy usług finansowych i przedsiębiorcy indywidualni.

Wskaźnik BIG dla tych pierwszych spadł o 77,26 proc. osiągając poziom 2,73 pkt, wobec 12,01 pkt. w lipcu 2010 r. Tymczasem BIG dla przedsiębiorców wzrósł o 95,12 proc. i osiągnął poziom 22,83 pkt. (wobec 11,7 pkt. w lipcu). Na nieznaczne pogorszenie sytuacji wskazują także dostawcy usług masowych. W ich przypadku wskaźnik BIG spadł z 18,57 pkt. w lipcu do 16,46 pkt. w październiku.

Zdaniem szefa InfoMonitora tak "drastyczny" spadek w przypadku sektora finansowego może wynikać z kilku czynników. "Branża finansowa najdotkliwiej odczuła skutki kryzysu finansowego. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych mówi się, że może nadejść jego druga fala. Do tego dochodzą obawy o skutki wejścia w życie rekomendacji T (zaostrza kryteria udzielania kredytów - PAP), podwyżki VAT i wyższej inflacji" - wyjaśnił Hildebrand. Branża finansowa wskazuje też na wzrost problemu nieterminowych płatności.

Natomiast przedsiębiorcy indywidualni zauważają wzrost zdolności swoich kontrahentów do regulowania zobowiązań.

Z badania InfoMonitora wynika, że 74 proc. firm uważa, iż nieterminowe regulowanie płatności stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Najbardziej problem ten dokucza firmom finansowym - wskazało na to 75 proc. z nich.

Spadła jednak liczba przedsiębiorstw (z 56 proc. w lipcu do 53 proc. w październiku) deklarujących, że problem nieterminowych płatności występuje u nich często. Natomiast 46 proc. firm uważa, że rzadko ma do czynienia z zaległościami. Jednocześnie 72 proc. przedsiębiorców odpowiedziało, że ich kontrahenci przestrzegają odroczonych terminów płatności.

65 proc. pytanych uważa, że terminy zapłaty odroczonej nie powinny być określane ustawowo, 15 proc. chciałoby ustawowego 14-dniowego terminu, 8 proc. - 21-dniowego, a 4 proc. - 28-dniowego.

Raport wskazuje, że firmy coraz częściej weryfikują swoich kontrahentów w Biurach Informacji Gospodarczej. Robi tak 52 proc. pytanych. Częstszym źródłem informacji o partnerach w biznesie jest Internet (59 proc.) oraz inne firmy, z którymi prowadzone są interesy (54 proc.).

"Cieszy nas wzrost liczby pobranych raportów z BIG. W ubiegłym roku udzieliliśmy ich około 5,5 mln. Szacujemy, że w tym roku liczba ta wzrośnie do 6-7 mln" - poinformował Hildebrand.

Ankieterzy pytali także o wpływ planowanej na 1 stycznia 2011 r. podwyżki stawek VAT. 42 proc. odpowiedziało, że nie będzie to miało wpływu na ich firmy, lecz 51 proc. dostrzega taki wpływ (32 proc. - raczej negatywny, 19 proc. - zdecydowanie negatywny). "Podwyżka VAT będzie miała wpływ na koszty w dziedzinach, które bezpośrednio tą podwyżką nie zostaną dotknięte. (...) Potrzebne będą zmiany w systemach finansowo-księgowych" - powiedział szef InfoMonitora.

Wskaźnik BIG może przyjmować wartości z zakresu od minus 100 do 100. Wzrost jego wartości oznacza poprawę oceny bezpieczeństwa działalności gospodarczej, natomiast spadek - pogorszenie sytuacji. Badanie przeprowadzono w 200 firmach od 22 września do 1 października, metodą wywiadów telefonicznych z osobami odpowiedzialnymi za ich finanse.

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...