Trzeba promować aktywność pracowników w wieku 50+

Na potrzebę podejmowania działań aktywizujących osoby w wieku lat 50 i więcej wskazywano na konferencji zorganizowanej przez PKPP Lewiatan. W Polsce wskaźnik zatrudnienia tych osób wynosi 32 proc., średnia unijna to 46 proc.

Jak powiedział ekspert PKPP Lewiatan Jacek Męcina, badania wskazują, że aktywność osób w wieku 50+ jest wprost proporcjonalna do ich wykształcenia i kompetencji.

"Osoby o wyższych kompetencjach chcą pracować i deklarują chęć aktywności zawodowej; podczas gdy osoby posiadające niższe kompetencje, niedostosowane do potrzeb rynku, wybierają strategię ucieczki" - zaznaczył Męcina. Dodał, że najbardziej potrzebne na rynku są kompetencje związane z informatyką.

Męcina podkreślił, że Polska ma o 10 proc. niższe wskaźniki zatrudnienia niż inne kraje europejskie. Obecnie wskaźnik zatrudnienia osób po pięćdziesiątce wynosi 32 proc., w krajach Unii Europejskiej jest to 46 proc. Natomiast celem UE, wynikającym ze strategii lizbońskiej, jest osiągniecie zatrudnienia osób w tym wieku na poziomie 50 proc.

Jego zdaniem, "nastąpiło przewartościowanie demograficzne" i będzie przybywać osób starszych. "Przedsiębiorcy szukając zasobów pracowników, będą mogli sięgnąć po osoby w wieku lat 50 i więcej" - powiedział.

Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce wskazywał na brak aktywności nie tylko osób starszych. "Prawie 62 proc. Polaków, gdyby miało taką możliwość, przeszłoby na emeryturę" - powiedział.

Jeżeli nie uda się zwiększyć aktywności osób starszych - powiedział Męcina - liczba osób zainteresowanych przejściem na emeryturę bądź otrzymywaniem świadczeń i zasiłków z pomocy społecznej będzie rosnąć. "Będzie też hamować debatę na temat wydłużenia wieku emerytalnego" - podkreślił.

Męcina podkreślił, że w ostatnich latach spadło zapotrzebowanie na rynku na osoby o niskich kwalifikacjach. Jego zdaniem konieczne jest stworzenie systemu szkolenia ustawicznego, tak by osoby starsze także mogły podnosić swoje kompetencje i by nie czuły się mniej wartościowymi pracownikami.

Konieczne jest tzw. zarządzenie wiekiem - czyli np. podnoszenie aktywności osób starszych, które dostosowywałyby swoje kwalifikacje do potrzeb rynku. Jak zaznaczył, osoba w wieku ponad 50 lat powinna mieć dostęp do kształcenia ustawicznego; np. powinna w urzędzie pracy otrzymać adres doradcy zawodowego i skierowanie na kurs podnoszący kwalifikacje.

Na konferencji podkreślono także, że konieczne jest wydłużenie wieku emerytalnego. Jak zaznaczono, procedura wydłużania wieku emerytalnego obowiązuje w wielu państwach europejskich. W Polsce średni wiek przechodzenia na emeryturę wynosi 58 lat.

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...