Przedsiębiorcy nisko oceniają pracę władz samorządowych

Niska jakość decyzji administracyjnych i długi czas oczekiwania na nie, zła gospodarka przestrzenna i podatkowa - to główne zarzuty stawiane samorządom w województwie śląskim przez miejscowych przedsiębiorców.

Raport oceniający swobodę działalności gospodarczej w województwie śląskim omówiono podczas konferencji prasowej w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. Zawiera on wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w drugim kwartale tego roku przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Rynkowym. Przedsiębiorcy oceniali w ankiecie władze gminne, powiatowe i wojewódzkie w różnych zakresach ich działania.

Badanie, współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, jest prowadzone w czterech województwach - śląskim, podlaskim, pomorskim i łódzkim. To pierwszy z planowanych raportów kwartalnych, całe badanie potrwa rok. Przedsiębiorcy oceniali poszczególne zakresy pracy samorządu w skali od 1 do 6, gdzie 1 oznacza złe, a 6 - wzorcowe.

"Sytuacja generalnie jest zła. W skali punktacji od 1 do 6 średnia to ok. 3. Samorządy są odpowiedzialne za rozwój, również gospodarczy, powinny go wspierać. Na tle innych województw śląskie wypada słabo, dostało najwięcej najniższych ocen. Sam jestem przerażony wynikami tych badań" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik.

Ogólnie najgorszą ocenę w Śląskiem dostały władze gminne - nieco powyżej oceny dostatecznej. Najlepiej oceniono prowadzenie rejestru działalności gospodarczej (3,68), następnie strategie rozwoju (3,41) i uchwały budżetowe (3,39). Najmniej korzystnie przedsiębiorcy ocenili czas oczekiwania na decyzje administracyjne i ich jakość (odpowiednio 2,76 i 2,95), a także wspieranie przedsiębiorczości i gospodarkę przestrzenną (2,99).

Z punktu widzenia firm bardzo niekorzystnie wyglądają działania w zakresie wspierania przedsiębiorczości. Spadek tej oceny poniżej 3 oznacza, że wspomniane programy są odbierane jako mało przejrzyste i niezbyt dobrze dopasowane do potrzeb firm - wynika z raportu.

Jeśli chodzi o władze powiatowe, przedsiębiorcy najwyżej ocenili ochronę konsumentów (3,42) i kształcenie zawodowe (3,42). Są to jednak oceny dostateczne z plusem. Najgorzej, podobnie jak w przypadku władz gminnych, oceniono czas oczekiwania na decyzje administracyjne i jakość tych decyzji.

W przypadku władz wojewódzkich przedsiębiorcy najwyżej ocenili strategie rozwoju regionalnego (3,70) oraz dostęp do środków pomocowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (ocena średnia 3,53) a także promowanie inwestycji i wspieranie przedsiębiorczości (odpowiednio 3,45 i 3,40).

Najgorzej, podobnie, jak w przypadku władz niższych szczebli, ocenili czas oczekiwania na decyzje administracyjne i jakość tych decyzji. Oceny tego zakresu działania władz samorządowych są na zbliżonym poziomie dla wszystkich szczebli władz. Stosunkowo wysoka, w odniesieniu do innych zakresów, ocena promowania inwestycji może świadczyć, że ten zakres jest lepiej niż inne działania odbierany przez firmy.

"Nie chodzi o to, aby kogoś straszyć, ale zwrócić uwagę, że jest jeszcze duże pole do poprawy działania samorządów wszystkich szczebli" - komentował wyniki raportu prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Mieczysław Bąk.

Zdaniem obu prezesów wskazane są spotkania samorządowców i przedsiębiorców, najlepiej organizowane za pośrednictwem samorządu gospodarczego, i dyskusja na temat możliwych zmian.

W województwie śląskim działa 430 tys. firm.

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...