Nie ma na razie powodów, by podnosić podatki

Na razie nie ma żadnych powodów, by podnosić w Polsce podatki - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem realną datą wejścia Polski do strefy euro jest rok 2015.

Rostowski zapewnił w TVP Info, że "nie ma dzisiaj mowy o podwyżce podatków". Wyraził przekonanie, że "nie zostanie ona też ogłoszona po wyborach". Dodał jednak, że "gdyby pojawił się gwałtowny kryzys, który ujawniłby się np. przez rozpad strefy euro, to oczywiście nie można wykluczyć czegoś takiego".

Minister finansów poinformował, że podczas spotkania europejskich ministrów finansów w miniony weekend zaproponował, by "Unia Europejska zachęcała kraje członkowskie do tego, aby miały reguły budżetowe w swoim prawie narodowym". Wskazał, że obecnie niewiele państw Unii ma takie reguły. "Polska ma limit relacji długu publicznego do PKB na poziomie 60 proc. zapisany w konstytucji. Mamy analogiczne limity w ustawie o finansach publicznych" - powiedział.

"Korzystając z naszego doświadczenia wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej z sugestią, aby zachęcała państwa unijne do wprowadzania takich reguł. Z dużą satysfakcją zauważyłem, że zapis, który sugerowaliśmy został włączony" - powiedział Rostowski.

Odpowiadając na pytanie o przyszłość strefy euro, minister finansów powiedział, że "rozmowy w sprawie ratowania strefy euro były gorące". Przypomniał, że na początku tygodnia 4 instytucje: Rada Ministrów Unii Europejskiej, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Federalna Rezerwa Stanów Zjednoczonych wspólnie zadziałały, żeby przygotować pakiet ratunkowy dla strefy euro. Wyraził nadzieję, że "dzisiaj wszyscy są przekonani, że zagrożenie dla strefy euro zostało znacząco oddalone". "Ale ryzyka szoków dla poszczególnych państw i wobec tego możliwości zagrożenia także dla gospodarki polskiej przychodzące z zewnątrz, jednak dalej istnieją" - dodał.

Rostowski podkreślił, że rok temu błędnie myślano, iż największe ryzyka dla gospodarki europejskiej są w krajach Europy środkowo-wschodniej. "Dzisiaj te ryzyka są postrzegane głównie w Europie południowej" - powiedział.

Minister finansów odniósł się też do kwestii wyboru nowego prezesa NBP. Jego zdaniem "powinien on zostać wybrany bezzwłocznie, choć decyzja w tej sprawie należy do marszałka Komorowskiego", pełniącego obowiązki prezydenta. Według Rostowskiego, nowy prezes nie powinien być aktywnie związany z żadną opcją polityczną, powinien natomiast być "osobą o międzynarodowej reputacji, mieć gruntowną znajomość gospodarki, ekonomii".

Pytany o kampanię prezydencką Rostowski powiedział: "gdyby Jarosław Kaczyński został wybrany, to mielibyśmy przedłużenie pata ustawodawczego, z którym mamy do czynienia przez ostatnie 2,5 roku, i który bardzo utrudnił Polsce efektywne działania w czasie kryzysu".

"Międzynarodowa sytuacja gospodarcza jest dzisiaj dużo bardziej niestabilna niż była półtora roku temu, kiedy rozpoczął się kryzys finansowy i gospodarczy. Potencjalnie dla Polski jest to dużym zagrożeniem i wymaga spójnej władzy" - powiedział Rostowski. Polską gospodarkę porównał do łodzi "dobrze skonstruowanej, ale niewielkiej".

"Morza są wzburzone. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby kapitan i pierwszy oficer się kłócili na pokładzie" - powiedział szef resortu finansów.

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...