Bezrobotny może odbyć praktykę w firmie

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
Pracodawcy rzadko ubiegają się w urzędach pracy o przyjmowanie na praktyki bezrobotnych w ramach przygotowania zawodowego dorosłych.

W Koszalinie jeden bezrobotny w firmie uczy się i praktykuje na ogrodnika, a 14 na elektryka u innego przedsiębiorcy w ramach przygotowania zawodowego dorosłych. Jesienią tego roku kończy się im roczna praktyka. Zdobędą uprawnienia do wykonywania tych zawodów, jeśli zdadzą egzamin. Przyszły ogrodnik przed komisją powołaną przez kuratora, a elektrycy przed komisją czeladniczą. Z kolei w Solcu Kujawskim 20 bezrobotnych kończy półroczne przygotowanie zawodowe. Po zdaniu egzaminu przed komisją w firmie szkoleniowej wszyscy będą mieli uprawnienia do obsługi obrabiarek numerycznych, suwnic i dźwigów. Łącznie w Koszalinie i Solcu Kujawskim praktyki odbywają się w sześciu firmach. Zajęcia teoretyczne (do 20 proc. czasu trwania praktyki) są prowadzone w firmie szkoleniowej lub cechu.

Powodzenie tych projektów wiąże się z tym, że urzędnicy wspólnie z przedsiębiorcami stworzyli program szkoleniowy.

- Pracodawcy najlepiej wiedzą, czego powinni uczyć się bezrobotni, dlatego muszą brać udział w przygotowaniu takiego szkolenia - mówi Elżbieta Głowacka z Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie.

Jednak jak podkreśla Barbara Grabowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy, przedsiębiorcy często rezygnują, kiedy dowiedzą się, ile zaangażowania wymaga od nich przygotowanie takiego szkolenia. Mimo że mogą otrzymać 400 zł za każdy miesiąc praktyki bezrobotnego, jeśli zda egzamin.

Zdaniem Marii Gwardis z Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży, firmy unikają uciążliwej procedury przygotowania zawodowego i czasami wolą zatrudnić bezrobotnych na półrocznym (albo rocznym w przypadku bezrobotnych, którzy nie ukończyli 25 lat) stażu. Stażyści mogą robić w firmach to samo co w ramach przygotowania zawodowego. Czasami w niektórych urzędach nie można przeprowadzić praktyk, bo jest za małe zainteresowanie ze strony firm i bezrobotnych. Wtedy nie opłaca się ich organizacja. W Łomży dwie firmy chcą przyjąć dwóch sprzedawców na praktykę w sklepie.

- Powinno być co najmniej 10 osób, które wezmą w nich udział - mówi Maria Gwardis.

W trakcie przygotowania osoba odbywająca praktykę otrzymuje co miesiąc stypendium w kwocie odpowiadającej zasiłkowi dla bezrobotnych (717 zł). Wyższe stypendium (120 proc. zasiłku) otrzymują ci, którzy mają m.in. wykształcenie gimnazjalne lub niższe albo ukończyli 50 lat.

Paweł Jakubczak

pawel.jakubczak@info.pl

 

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...