75 proc. firm w 2009 r. zaatakowanych przez cyberprzestępców

Coraz częściej przedsiębiorstwa są celem ataków cyberprzestępców, w 2009 r. było to 75 proc. firm - wynika z raportu firmy Symantec, zajmującej się bezpieczeństwem w internecie. Rozwój techniki umożliwia ataki nawet mało doświadczonym informatykom i hakerom.

"Najsłabszym ogniwem systemu wciąż jest niestety użytkownik" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor generalny polskiego oddziału Symantec Piotr Chrobot. Firma ta opracowała na podstawie stworzonej przez siebie globalnej sieci wywiadowczej, obejmującej ponad 200 krajów, piętnastą edycję raportu o zagrożeniach w internecie.

Chrobot wyjaśnił, że choć 4 z 5 ataków w 2009 r. było wymierzonych w użytkowników indywidualnych, to ataki cyberprzestępców na firmy mogą spowodować o wiele większe straty. Hakerzy wykorzystują osobiste informacje o osobach zajmujących się w danej firmie bezpieczeństwem systemów informatycznych i mających do nich dostęp, które uzyskują np. z portali społecznościowych. "Przestępcy rozpatrują każdą firmę oddzielnie, analizują przyzwyczajenia, a nawet osobowości administratorów sieci" - powiedział Chrobot.

Dodał, że ataki tego typu są tak pomyślane, by przez długi czas nie można ich było wykryć. Dzięki temu hakerzy mogą zgromadzić więcej danych. Jak wyjaśnił, ataki cyberprzestępców są coraz bardziej wyrafinowane i coraz bardziej przypominają złożone akcje szpiegowskie.

Z drugiej jednak strony rozwój technologii umożliwia popełnianie przestępstw w sieci nawet mało doświadczonym informatykom. Jako przykład podał aplikację Zeus, którą można kupić za ok. 700 dolarów. Pozwala ona dopasować do własnych potrzeb destrukcyjny kod, zaprojektowany do wykradania danych i innych informacji osobowych.

Wykradzione dane, jak hasła dostępu, numery kont i kart kredytowych czy różnego rodzaju niejawne informacje, są później sprzedawane przez cyberprzestępców na czarnym rynku. Celem ataków mogą stać się internauci i instytucje z całego świata. Jak wynika z raportu, aktywność cyberprzestepców nasila się szczególnie w krajach rozwijających się, jak Indie czy Brazylia, a także w Polsce, gdzie szerokopasmowy internet jest popularny, ale zabezpieczenia antywirusowe i antywłamaniowe już nie.

Jak tłumaczył Chrabot, kryzys gospodarczy nie zmniejszył aktywności internetowych przestępców. Wręcz przeciwnie, sektor finansowy był w 2009 r. najczęstszym celem ataków, polegających na podszywaniu się pod kogoś innego. "Do pracowników instytucji finansowych są wysyłane maile dotyczące na przykład konsolidacji kredytów czy refinansowania pożyczek. Pracownik, który daje się nabrać, podaje przestępcy swoje dane. To znak, że napastnicy szybko przystosowali się do sytuacji i nauczyli się wykorzystywać ją do swoich celów" - powiedział.

Jak wynika z raportu, Polska jest na pierwszym miejscu wśród krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki pod względem ilości rozsyłanego spamu, czyli niechcianych wiadomości rozsyłanych pocztą elektroniczną. Jak odnotował Symantec, w 2009 r. spam stanowił 88 procent wszystkich wiadomości e-mail. Ponadto Polska zajmuje drugie miejsce pod względem ilości stron wykorzystywanych do ataków typu "phishing", polegających na podszywaniu się i wyłudzaniu danych.

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...