Papierowe dokumenty akcyzowe zastąpi system elektroniczny

Oparte na papierowych dokumentach rozwiązania dotyczące przemieszczania towarów z zastosowaniem zawieszania poboru akcyzy zastąpi nowoczesny system teleinformatyczny - przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o akcyzie.

Jak wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu, celem projektu jest implementacja unijnej dyrektywy w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego oraz zmiana obowiązujących przepisów, które wychodzą naprzeciw potrzebom stosowania prawa w dotyczącego akcyzy.

"Kluczową kwestią regulowaną w projekcie jest wdrożenie teleinformatycznego systemu obsługi przemieszczania wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszania poboru akcyzy, który zastąpi obecne, sformalizowane rozwiązania w tym zakresie, oparte na papierowej dokumentacji procedury" - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Jak informuje CIR, przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszania poboru akcyzy będzie odbywać się na podstawie elektronicznego administracyjnego dokumentu, tzw. e-AD, a papierowa forma w postaci dokumentu zastępującego e-AD będzie miała zastosowanie wyjątkowo w przypadkach ewentualnej niedostępności systemu.

Zakończenie przemieszczania wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszania poboru akcyzy będzie następowało na podstawie wprowadzonego do systemu raportu odbioru (w przypadku eksportu-raportu wywozu). Jeżeli system będzie niedostępny, wówczas raport ten zastąpi jego papierowa wersja.

Projekt przewiduje także zmiany w nomenklaturze. Obecnie występujące podmioty "zarejestrowanego i niezarejestrowanego handlowca", uprawnione do nabywania wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, zastąpiono "zarejestrowanym odbiorcą", który ma posiadać takie same uprawnienia.

Dokument wprowadza też nową kategorię podmiotu - "podmiotu wysyłającego". Będzie on uprawniony do stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy w przypadku importu wyrobów akcyzowych, które będą następnie wysyłane z zastosowaniem tej procedury z miejsca importu do podmiotów uprawnionych do odbioru tych wyrobów.

CIR wyjaśnia, że wiele zmian ma na celu ulepszenie obowiązującej regulacji z uwzględnieniem wymogów praktyki. W związku z tym wprowadzono przepisy, na podstawie których wyeliminowane zostaną wątpliwości co do opodatkowania akcyzą energii elektrycznej w sytuacjach, gdy energia ta, po jej opodatkowaniu, stanie się ponownie przedmiotem czynności podlegającej opodatkowaniu.

"Ponadto zrezygnowano z instytucji tzw. +wpłat miesięcznych+, stanowiących sposób opodatkowania energii elektrycznej w przypadku podatników rozliczających się z akcyzy od energii elektrycznej za okresy dłuższe niż dwa miesiące" - czytamy w komunikacie.

Według CIR nowe przepisy zawierają także korzystne rozwiązania dla podmiotów działających w branży motoryzacyjnej. Chodzi zwłaszcza o regulacje dotyczące dokumentacji zapłaty akcyzy od nabytych wewnątrzwspólnotowo samochodów osobowych oraz jej obiegu, na podstawie której będzie dokonywana rejestracji samochodu.

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...