ZUS: będzie mniej czasu na korektę

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
Firmy będą mogły składać do ZUS korekty dokumentów rozliczeniowych do końca marca każdego roku, a nie jak obecnie do końca kwietnia.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) powołał zespół do spraw analizy prawnej, który zaproponował zmianę w przepisach ubezpieczeniowych o korektach. Propozycja już została przekazana ministrowi pracy i polityki społecznej. Zmierza ona do tego, żeby o miesiąc skrócić czas na złożenie korekty dokumentów rozliczeniowych przez płatników składek za dany rok (do 31 marca roku następnego). Obecnie płatnik składek jest zobowiązany dokonać sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych do ZUS w imiennym raporcie miesięcznym dotyczącym danego roku kalendarzowego nie później niż do 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego. To oznacza, że ewentualne korekty dotyczące 2009 roku muszą być złożone do końca kwietnia 2010 roku.

Andrzej Halkowicz, właściciele firmy produkcyjnej z Lublina, uważa, że termin składania przez firmy korekt powinien być jeszcze dłuższy np. do końca maja, a jego ewentualne skrócenie, co proponuje ZUS spowoduje, że osoby zatrudnione w działach księgowości będą miały mniej czasu na sprawdzenie rozliczeń ubezpieczeniowych za cały poprzedni rok.

- Do końca lutego księgowi i specjaliści do spraw płac głównie zajmują się rozliczeniami podatkowymi pracowników za ubiegły rok - dodaje Andrzej Halkowicz.

ZUS chce też, żeby firmy miały ograniczony czas, w którym mogą składać korekty za okresy wcześniejsze niż poprzedni rok. Mogłyby one dotyczyć maksymalnie do pięciu lat wstecz. Obecnie zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, mają oni możliwość dokonywania korekt wstecz w nieograniczonym czasie. Mogą na przykład w lutym 2010 r. złożyć korektę dotyczącą należności (składek) za 2000 rok. Od 1999 roku do końca 2009 roku płatnicy przekazali blisko 4,5 mld dokumentów korygujących.

- W przyszłości możemy mieć problemy technologiczne z obsługą tak ogromnej liczby dokumentów - mówi Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS.

Propozycja ZUS ograniczająca czas składania korekt przez płatników nie wynika tylko z ewentualnych kłopotów technicznych Zakładu. Wskutek ograniczenia czasu na złożenie korekty w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będzie więcej pieniędzy. Korekty deklaracji tylko w ubiegłym roku spowodowały, że zobowiązania wobec ZUS zmniejszyły się o 15 mld zł.

- Skrócenie okresu na złożenie korekty do pięciu lat jest korzystne dla przyszłych emerytów - mówi Mikołaj Skorupski, rzecznik prasowy ZUS.

Jego zdaniem, obecnie jest tak, że na kontach emerytalnych ubezpieczonych może nagle być mniej pieniędzy wskutek dokonania przez płatnika korekty na przykład za 2003 rok. Dlatego ubezpieczony nie może być pewien, że stan jego konta nie zmieni się w najbliższym czasie.

2,1 mln płatników opłaca składki do ZUS

Paweł Jakubczak

pawel.jakubczak@infor.pl

 

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...