Płatnik w PIT-11 wykaże zagraniczne dochody

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
W poz. 39 informacji PIT-11 za 2009 rok należy wykazać kwoty dochodu podatnika, który został wypłacony przez płatnika i jest zwolniony z podatku w Polsce na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

EWA MATYSZEWSKA

Czy zaszły jakieś zmiany w informacji PIT-11 o uzyskanych dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy?

MARCIN GRZESIAK*

W związku ze zmianą art. 39 ustawy o PIT w nowym wzorze informacji PIT-11 (wersja 17) dotyczącym dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2009 r. wprowadzono możliwość odrębnego wykazania kwoty dochodu podatnika, który został wypłacony przez płatnika i jest zwolniony z opodatkowania w Polsce na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (kolumna e - w przypadku dochodów ze stosunku pracy, poz. 39 informacji PIT-11).

Jak było przed 1 stycznia 2009 r.?

W informacji PIT-11 nie było wyodrębnionej pozycji - dochód zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, a konstrukcja formularza mogła prowadzić do wniosku, że płatnik zobowiązany był wykazać w nim wszelkie wypłacone należności ze stosunku pracy, tj. otrzymane za pracę w Polsce oraz za granicą (odpowiedni podział przychodów powinien być dokonany przez samego podatnika w jego zeznaniu rocznym).

Jak do sprawy podchodziły organy podatkowe?

Na podstawie pojawiających się interpretacji władz skarbowych, urzędy przyjmowały podejście nakazujące różne traktowanie dochodu w zależności od kraju (zawartej z nim umowy), w którym praca była wykonywana. Płatnicy byli zobowiązani do wykazywania całości przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu w Polsce (uzyskanego zarówno w kraju, jak i za granicą) w przypadku krajów, z którymi zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje metodę zaliczenia (kredyt podatkowy). Organy skarbowe postulowały natomiast w niektórych interpretacjach, aby nie wykazywać w informacji PIT-11 dochodów zwolnionych od opodatkowania. Oznaczało to, że w przypadku pracowników wykonujących pracę i podlegających opodatkowaniu w krajach, z którymi Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, przewidującą metodę wyłączenia z progresją (np. Niemcy, Francja), polski pracodawca nie powinien wykazywać przychodów zwolnionych. Zdaniem urzędów w takiej sytuacji informację zawierającą dane o przychodach zwolnionych na podstawie umowy przewidującej metodę wyłączenia z progresją płatnik powinien przekazać podatnikowi (np. w formie oświadczenia dołączonego do PIT-11, przekazywanego zarówno pracownikowi, jak i urzędowi), aby na tej podstawie mógł się prawidłowo rozliczyć, składając zeznanie roczne.

Co oznaczają zmiany dla płatników?

Zmiana art. 39 ustawy o PIT, mająca zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2009 r., nakłada na płatnika wyraźny obowiązek uwzględnienia i odrębnego wykazania w samej informacji PIT-11 kwoty dochodu podatnika zwolnionej z opodatkowania na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (obowiązek ten dotyczy wyłącznie należności za pracę wykonywaną za granicą wypłaconych przez sam podmiot będący płatnikiem sporządzającym informację roczną).

Na co powinien uważać płatnik sporządzający PIT-11?

Powinien potwierdzić, czy podatnik wykonujący pracę za granicą w kraju, z którym została zawarta umowa przewidująca zwolnienie z progresją jako metodę unikania podwójnego opodatkowania (np. pracownik oddelegowany do pracy w Niemczech), spełnia warunki umowy tak, że będzie podlegał tam opodatkowaniu z tego tytułu. Płatnik powinien też określić, jaka część wynagrodzenia (lub innych świadczeń) stanowi dochód zwolniony na podstawie przepisów odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (np. zastosowanie podziału pro rata na podstawie dni przepracowanych za granicą w stosunku do wszystkich dni roboczych w danym miesiącu).

Jak płatnik może się dowiedzieć, że przychody pracownika podlegają opodatkowaniu za granicą?

Tu właśnie mogą się pojawić pewne kłopoty. Z powodu rozbieżności terminów podatkowych obowiązujących w różnych krajach istnieje ryzyko, że przed ustawowym terminem, tj. do końca lutego roku następującego po roku, za który informacja PIT-11 jest sporządzana, płatnik może nie mieć pełnej wiedzy dotyczącej opodatkowania przychodu pracownika za granicą. W takiej sytuacji bezpiecznym podejściem wydaje się być wykazanie w PIT-11 (w poz. 36) całości wypłaconego w ciągu roku wynagrodzenia, a po otrzymaniu prawidłowych informacji dotyczących przychodu opodatkowanego za granicą (zwolnionego na podstawie przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania) płatnik będzie zobligowany do sporządzenia korekty PIT-11 i uwzględnienia kwoty dochodu zwolnionego z opodatkowania w poz. 39 informacji PIT-11.

Marcin Grzesiak, starszy konsultant Deloitte

 

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...