Na ostatnim posiedzeniu Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka jednogłośnie przyjęła projekt zmian w Przepisach wprowadzających ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym. Celem nowelizacji jest przede wszystkim uporządkowanie zasad dotyczących wpisu do KRS spółek zarejestrowanych w dawnym rejestrze handlowym oraz zagwarantowanie pewności obrotu gospodarczego.
Propozycje nowych przepisów przedstawił wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Podkreślił, że zmiany w przepisach są związane z narastającym zjawiskiem reaktywacji spółek zarejestrowanych w dawnym rejestrze handlowym.
W obrocie funkcjonują bowiem spółki zawiązane jeszcze przed 1 września 1939 r. Spółki te od wielu lat nie prowadzą działalności handlowej, a wpisy w rejestrach sądowych nie oddają rzeczywistego stanu prawnego. Dlatego niezbędna jest aktualizacja danych w rejestrach.
Projekt zakłada ograniczenie możliwości posługiwania się wyciągami, odpisami i zaświadczeniami z dawnego rejestru handlowego do celów innych niż rejestracja spółki w KRS. Zobowiązuje również administrację publiczną, sądy, banki, komorników i notariuszy do zawiadomienia sądu rejestrowego o każdym przypadku posługiwania się takimi dokumentami.
Rozszerzone zostaną ponadto kompetencje samych sądów rejestrowych, aby mogły ściśle monitorować proces przerejestrowań dawnych spółek z Rejestru Handlowego do KRS. Sądy rejestrowe będą:
• badać czy walne zgromadzenia akcjonariuszy zostały prawidłowo zwołane;
• sprawdzać, czy akcjonariusze, którzy podjęli uchwały reaktywujące dawne spółki, spełnili wymogi dotyczące rejestracji i umarzania niektórych dokumentów na okaziciela emitowanych przed 1 września 1939 r.
Również prokurator będzie miał możliwość weryfikacji będących w toku, bądź już dokonanych przerejestrowań do KRS spółek zawiązanych przed 1 września 1939 r.
Alicja Fal
mojafirma.infor.pl/mg.gov.pl