Będzie trudniej o dotację na e-biznes

Przedsiębiorcom niełatwo będzie w tym roku pozyskać unijne pieniądze na założenie e-biznesu. Trwają bowiem prace nad zmianami zaostrzającymi zasady ubiegania się o to wsparcie. 

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce ograniczyć popyt na unijne pieniądze na e-biznes. W związku z tym przygotowuje zmiany mające na celu zaostrzenie zasad przyznawania  dotacji. Wśród najważniejszych proponowanych ograniczeń w Działaniu 8.1 w Programie Innowacyjna Gospodarka wymienia się:

• maksymalna wielkość inwestycji nie będzie mogła przekroczyć 700 tys. zł (obecnie jest to 1 mln zł);

• maksymalna wielkość dotacji wyniesie 490 tys. zł (jedynie osoby w wieku poniżej 27 lat, prowadzące własną działalność, otrzymają maksymalnie prawie 600 tys. zł);

• będzie można złożyć tylko jeden wniosek w jednym konkursie;

nie będzie możliwe złożenie wniosku przez spółkę w organizacji.


Działaniom tym sprzeciwia się Konfederacja Pracodawców Polskich. Zdaniem eksperta KPP, Adama Ambrozika jest to duszenie przedsiębiorczości i hamowanie rozwoju innowacyjności. Resort powinien raczej wyjść naprzeciw popytowi na dotacje związane z e - biznesem zwiększając środki przeznaczone na ten cel, kosztem programów gdzie zainteresowanie jest mniejsze.


Minister Gospodarki na konferencji Komisji Gospodarki przedstawił działania prowadzone w celu zwiększenia poziomu innowacyjności. Wymienił tu:

• pilotażowe programy wsparcia finansowane tylko ze środków krajowych,

• program pilotażowy „Bon na innowacje”,

• program pilotażowy „Innovation Express”,

• działania w ramach wspólnotowego programu na rzecz konkurencyjności i innowacji,

kredyt technologiczny,

ulgi podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych.


Wachlarz tych działań jest dość szeroki, dlatego zdaniem KPP tym dziwniejsze wydaje się zachowanie resortu rozwoju, który zamiast ułatwiać rozwój innowacyjnych przedsięwzięć, administracyjnie zmniejsza popyt na unijne środki.


Ekspert KPP, celem podniesienia poziomu innowacyjności polskich firm, proponuje:

audyt wszystkich badań, projektów realizowanych przez uczelnie i podmioty badawcze - ocena potencjału komercyjnego i efektywności wydawania publicznych pieniędzy;

opracowanie katalogu potrzeb dotyczących infrastruktury badawczej oraz - na tej podstawie - planu budowy infrastruktury badawczej oraz uzależnienie korzystania ze środków publicznych (budżetowych i unijnych) od utworzenia konsorcjum złożonego z biznesu i podmiotów badawczych;

utworzenie systemu współpracy uczelni i podmiotów badawczych z biznesem: wzór kontraktu (schemat), zasady współfinansowania, zasady transferu praw autorskich;

• umożliwienie pracownikom łączenie działalności badawczej i biznesowej na uczelni, z wykorzystaniem środków trwałych i finansowych uczelni w zamian za udział w zyskach z komercjalizacji wyników badań;

alokowanie środków publicznych na naukę na zasadach konkursowych. Potrzebny jest funduszu/e poręczeń kredytowych poręczających kredyty udzielane na realizację projektów badawczo-rozwojowych (warunek: konsorcjum nauka+biznes);

wprowadzenie ulg podatkowych dla partnerów konsorcjum związanych z prowadzeniem wspólnych badań, których efekty zostaną skomercjalizowane (podobne do podatkowych rozwiązań skierowanych do indywidualnych przedsiębiorstw);

oprac. Alicja Fal

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...