Polski zakład rozliczy się w niemieckim urzędzie

Aleksandra Tarka
rozwiń więcej
Polski rezydent, który zarejestrował w Niemczech firmę i ma tam stałą placówkę oraz prowadzi większość działalności, zapłaci niemiecki podatek.

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargi kasacyjne przedsiębiorcy, który zarejestrował działalność na terenie Niemiec. Sąd potwierdził, że niemiecka firma budowlana podatnika jest zakładem w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W związku z tym zyski z niej podlegają w całości opodatkowaniu w Niemczech, a nie w Polsce.

Jak wyjaśniła sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, organy podatkowe oraz sąd I instancji błędnie zinterpretowały przepisy umowy polsko-niemieckiej. Dochód polskiego rezydenta z działalności prowadzonej na terenie Niemiec może być opodatkowany niemieckim podatkiem, jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi działalność przez położony tam zakład. Zakład to stała placówka, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Wymienione w dalszej części przepisu miejsca, tj. filia, biuro, fabryka itp., mają charakter przykładowy.

W związku z tym, jeżeli podatnik zarejestrował firmę w Niemczech, przez którą wykonywał większość swojej działalności, miał tam stałą placówkę, to prowadził zakład. Zdaniem NSA zastrzeżenie, że plac budowy jest zakładem tylko w przypadku, gdy prace trwają dłużej niż 12 miesięcy odnosi się do sytuacji, gdy nie ma biura czy filii.

Podatnik mieszkał na stałe w Polsce i był polskim rezydentem podatkowym. Miał też firmę w Niemczech, gdzie świadczy usługi budowlane. Początkowo za lata 2004-2006 podatnik rozliczył się w Polsce. Jednak niemiecki fiskus uznał, że od niemieckiej działalności powinien płacić podatek w Niemczech. Przedsiębiorca go zapłacił, a w Polsce wystąpił o stwierdzenie nadpłaty.

Polski fiskus uznał, że niemiecka firma podatnika nie jest zakładem w rozumieniu ani starej, ani obowiązującej obecnie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (Dz.U. z 2005 r. nr 12, poz. 90). W jego ocenie prace budowlane stanowią zakład tylko wtedy, jeżeli trwają dłużej niż 12 miesięcy. Podatnik nie prowadził swoich prac na terenie Niemiec przez okrągły rok.

Wyroki są prawomocne.

Sygn. akt II FSK 1421-1422/08

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...