Udziały w spółce przysługują obojgu małżonkom

Marta Pionkowska
rozwiń więcej
W skład majątku wspólnego małżonków wchodzą udziały w spółce nabyte z majątku wspólnego, choćby należały do jednego z małżonków.

Orzeczenie

Krystyna i Wiesław R. po kilkunastu latach małżeństwa uzyskali rozwód. W trakcie małżeństwa Wiesław R. nabył 1957 udziałów w T. spółce z o.o. z dorobku wspólnego. W 2005 roku mąż darował żonie 180 udziałów. Po rozwodzie Krystyna R. wniosła sprawę o podział majątku wspólnego.

Sąd I instancji wydał postanowienie wstępne, w którym stwierdził, że w skład majątku wspólnego wchodzą wierzytelności na majątku osobistym Wiesława R. równe wartości rynkowej 1777 udziałów i wierzytelność na majątku osobistym Krystyny R. równa wartości rynkowej 180 udziałów. Uznał, że nabyte przez Wiesława R. udziały są prawami korporacyjnymi i prawo rodzinne nie może o nich decydować. Powołał się na orzeczenie Sądu Najwyższego z 5 października 2005 r. (IV CK 99/05) stwierdzające, że udziały mogą wejść do majątku wspólnego, gdy małżonkowie zawrą takie porozumienie. Od tego postanowienia obie strony wniosły apelacje. Gdy sąd II instancji oddalił apelację wnioskodawczyni, wniosła skargę kasacyjną. Twierdziła, że w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym nie ma przepisu, który mówi, że ze środków wspólnych można tworzyć majątek, który przypadnie tylko jednemu małżonkowi. Dlatego zdaniem skarżącej zostały naruszone przepisy k.r. i o.

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę. W ustnym uzasadnieniu podkreślił, że nie podziela poglądu wyrażonego w powołanym wyżej orzeczeniu SN. Podziela pogląd wyrażony przez SN w wyroku z 21 stycznia 2009 r. (II CSK 446/08), w którym stwierdzono, że wejście do majątku wspólnego jest ustawową konsekwencją nabycia określonego składnika majątkowego ze środków z majątku wspólnego w czasie trwania wspólności ustawowej (art. 31 par. 1 k.r. i o.), Należy bowiem rozdzielić stosunki między wspólnikami a spółką od stosunków między współmałżonkami. Prawo handlowe nie może w to ingerować. Prawa w spółce ma wykonywać jeden z małżonków, ale prawa majątkowe do udziałów przysługują obojgu. Sąd apelacyjny musi do sprawy powrócić, przyjmując zasadę, że w skład majątku wspólnego wchodzą udziały w spółce nabyte z majątku wspólnego, choćby należały do jednego z małżonków.

Sygn. akt II CSK 273//09

Ustrój majątkowy

Z art. 31 par. 1 k.r. i o. wynika, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Marta Pionkowska

marta.pionkowska@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...