Rozpoczyna się bankowa walka o depozyty firm

Mirosław Kuk
rozwiń więcej
Stagnacja na rynku depozytów detalicznych i poprawiająca się sytuacja firm skłonią banki do większej konkurencji o środki przedsiębiorstw. Na koniec roku szykuje się wojna odsetkowa

- Chcemy zwiększyć udział w rynku depozytów dla firm. III kwartał był zachęcający, wolumeny i dynamiki wzrosły bardziej, niż oczekiwaliśmy - mówił wczoraj Zbigniew Jagiełło dziennikarzom przy okazji publikowania wyników za III kwartał.

Jego zdaniem polepszająca się sytuacja gospodarcza, wyrażona rosnącymi prognozami wzrostu PKB dla Polski, będzie oznaczać korzystne warunki dla ściągania korporacyjnych depozytów z rynku. Na koniec III kwartału PKO BP zwiększył udział depozytów korporacyjnych o 35,4 proc. w ujęciu rocznym, a w przypadku małych i średnich firm o 10,2 proc.

- Na szczęście konkurencja nie jest na razie tak duża, żeby wymuszała agresywną politykę cenową - mówił Jarosław Myjak, odpowiedzialny za bankowość korporacyjną w PKO BP.

Choć z informacji DGP wynika, że już dziś banki oferują za depozyty oprocentowanie wyliczane na podstawie stawki WIBOR o odpowiednim terminie i marży, która teraz wynosi ok. 1 proc., a przed kryzysem nie przekraczała 0,3-0,4 proc. Najbardziej aktywne w zbieraniu depozytów od firm są mniejsze banki, takie jak Polbank czy Millennium.

Niewykluczone, że ta sytuacja się zmieni na korzyść firm chcących oszczędzać - gospodarka najgorsze ma za sobą, zyski firm powinny stopniowo rosnąć, a skłonność do inwestowania do czasu wyraźniejszego wyklarowania się sytuacji gospodarczej pozostanie niska.

- Sytuacja firm jest lepsza, niż spodziewaliśmy się jeszcze na początku roku. Wyniki sektora przedsiębiorstw publikowane przez GUS były lepsze od oczekiwanych. Sytuacja jest inna, niż była w trakcie kryzysu z początku dekady - mówi Andrzej Halesiak, dyrektor biura analiz ekonomicznych w Banku BPH.

Teraz depozyty firm dzięki przyspieszającej gospodarce mogą rosnąć szybciej i banki się na to przygotowują. Ale oprócz zwiększenia liczby depozytów, stanowiących podstawę dla rozwoju akcji kredytowej, w ten sposób mogą próbować także budować bazę klientów pod przyszłą akcję kredytową.

- Najpierw oferuje się atrakcyjny depozyt, a w sytuacji kiedy kurek z kredytami się otworzy mocniej, banki będą miały dużą bazę klientów, których będą znały i będą mogły zaoferować im kredyty - mówi Andrzej Halesiak.

Do tego dochodzi dodatkowa korzyść dla banku, który w prosty sposób może mocno poprawić swoją sytuację depozytową. Od jednej instytucji - firmy, ministerstwa czy jednostki samorządowej - można uzyskać duże kwoty, idące nawet w setki milionów złotych. Żeby podobną kwotę ściągnąć z rynku detalicznego, trzeba do wpłacenia pieniędzy skłonić tysiące klientów.

Drugim ważnym elementem decydującym o tym, że bankom może bardziej zależeć na depozytach firm, jest stagnacja na rynku depozytów detalicznych - od maja nominalnie wzrosły one o 6 mld zł, podczas gdy jesienią 2008 roku powiększały się o 10 mld zł miesięcznie.

- Dochody ludności nie rosną tak szybko jak wcześniej i coraz silniejsza jest konkurencja ze strony funduszy inwestycyjnych - mówi Andrzej Halesiak.

Wartość i oprocentowanie lokat przedsiębiorstw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mirosław Kuk

miroslaw.kuk@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...