Przedsiębiorcy o dwóch latach rządu Donalda Tuska

Obniżenie składki rentowej i podatku dochodowego to - zdaniem przedsiębiorców - przykłady korzystnych dla nich rozwiązań, przyjętych w ciągu dwóch lat rządów Donalda Tuska. Za minusy uznali oni m.in. brak reformy finansów publicznych, istotnych zmian w prawie pracy i systemie ubezpieczeń społecznych.

"Premier Tusk obiecywał zahamowanie wzrostu długu publicznego. To się nie udało. Obiecywał przyspieszenie wzrostu gospodarczego - oczywiście mamy spowolnienie. Mamy też znaczny wzrost bezrobocia" - powiedział ekspert BCC, prof. Stanisław Gomułka. Do niepowodzeń rządu zaliczył również "brak postępu w procesach prywatyzacji, jak również w sferze uproszczeń biurokratycznych i podatkowych".

Według ekspertów KPP nieudane działania rządu to m.in. niektóre zapisy tzw. pakietu antykryzysowego, które powodują, że niewielu przedsiębiorców jest nimi zainteresowanych, brak reform finansów publicznych oraz istotnych zmian w prawie pracy.

KPP zwróciła też uwagę na chaotyczną politykę w ochronie zdrowia. "Wprowadzony koszyk świadczeń został przygotowany w niezwykłym pośpiechu i nie wprowadził żadnej rewolucji, a jedynie usankcjonował stan obecny. Rządowi nie udało się także doprowadzić do oczekiwanego przez przedsiębiorców przyspieszenia prywatyzacji" - podkreślili eksperci KPP.

Eksperci PKPP Lewiatan zauważają, że rząd nie doprowadził m.in. do zmniejszenia subsydiowania niskorentownych sektorów gospodarki, usprawnienia funkcjonowania rynku kapitałowego, odłożył wejście Polski do strefy euro.

Zdaniem KPP rząd nie przedstawił dotychczas wiarygodnego planu równoważenia finansów publicznych. Konfederacja podkreśliła w przesłanym PAP komunikacie, że oczekuje, iż rząd taki plan wkrótce zaprezentuje, a także, że spełni warunki przystąpienia Polski do strefy euro.

Przedsiębiorcy dostrzegają również sukcesy rządu.

Zdaniem Gomułki należy do nich zaliczyć dokończenie reformy emerytalnej, kontynuowanie polityki poprzedników m.in. w kwestii finansów publicznych (obniżenie składki rentowej i PIT, wprowadzenie nowej ustawy o finansach publicznych).

KPP pozytywnie ocenia zwiększenie przez rząd ochrony przedsiębiorców przed nadużywaniem prawa przez organy kontroli, uchwalenie nowej ustawy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym, zmiany w systemie emerytur pomostowych, ograniczające liczbę tzw. wcześniejszych emerytów.

"Znaczącą poprawę, szczególnie w stosunku do poprzedniego rządu, widać w dialogu społecznym" - podkreśliła KPP. Zdaniem konfederacji plusem dwuletniej działalności rządu jest też uchwalenie tzw. pakietu antykryzysowego, choć - jak podkreślają eksperci KPP - nie do końca satysfakcjonuje on przedsiębiorców.

Lewiatan podkreślił, że rząd efektywnie wykorzystuje unijne środki. Pozytywnie ocenił też sposób przeprowadzenia nowelizacji budżetu 2009 oraz działania antykryzysowe rządu.

"Najpilniejszą potrzebą staje się budowa wiarygodnej średnioterminowej perspektywy stabilizacji finansów publicznych" - podkreślają w komunikacie przesłanym PAP eksperci PKPP Lewiatan. Ich zdaniem szybciej powinny być wdrożone działania mające pomóc przedsiębiorcom w sytuacji ograniczenia dostępu do kredytu i spadku zamówień.

Według Lewiatana dobre jest to, że - w przeciwieństwie do wielu poprzedników - rząd tworzy dokumenty strategiczne, które mają konsolidować strategie branżowe, regionalne, społeczne; próbuje też organizować wokół tych dokumentów debatę społeczną.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...