System podatkowy blokuje świadczenia dla pracowników

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Skomplikowane i zbyt fiskalne podejście do opodatkowania świadczeń pozapłacowych dla pracowników powoduje, że pracodawcy rezygnują z ich przyznawania.

EWA MATYSZEWSKA

Badanie potwierdza, że ponad 80 proc. firm, niezależnie od tego, czy są to firmy o kapitale polskim, czy też z udziałem zagranicznym, stosuje świadczenia pozapłacowe. Dlaczego?

RENATA DŁUSKA*

Dla wielu przedsiębiorstw świadczenia pozapłacowe stanowią bardzo istotny element w zarządzaniu kadrami i budowaniu polityki płacowej. Badania pokazują także, jak ważne dla pracodawców są obciążenia finansowe związane z wynagradzaniem personelu. A jednym z takich elementów są niewątpliwie obciążenia podatkowe.

Dla części firm jednym z powodów rezygnacji ze świadczeń pozapłacowych były niekorzystne przepisy podatkowe. Czy to potwierdza kompleksowe podejście firm do tego zagadnienia?

Owszem. Pracodawcy patrzą na zagadnienie dodatkowych benefitów szerzej i podejmując decyzje w tej mierze, biorą pod uwagę czynniki, które, tak jak podatki, w ostatecznym rozrachunku wymuszają konieczność zapewnienia większych środków finansowych.

Jak podejmowane są decyzje o przyznaniu danych świadczeń?

Badania pokazują, że decyzje o przyznaniu benefitów podejmowane są w przedsiębiorstwach dwuetapowo. Na etapie wstępnym najistotniejszą rolę odgrywa wizerunek pracodawcy wśród pracowników. Kolejnym krokiem jest ocena wysokości obciążeń finansowych i podatkowych związanych już z wybranymi świadczeniami.

Czy przyznawanie pracownikom dodatkowych świadczeń się opłaca?

Dzisiejszy rynek pracy i powstanie wielu nowych obszarów, w których konieczne jest działanie pracowników, znacząco różni się od warunków sprzed kilkunastu lat. Specyfika wielu zawodów spowodowała, że po stronie pracodawcy pojawiły się inne, nowe obowiązki związane z koniecznością zapewnienia pracownikom takich warunków pracy, aby być efektywnym i konkurencyjnym w biznesie. Dziś pracodawca zupełnie inaczej ocenia przyznawane świadczenia. Kryterium podstawowym jest to, czy dane świadczenie ma przełożenie na przychody przedsiębiorstwa. Stąd decyzja, czy świadczenie mają otrzymać wszyscy pracownicy, jak w przypadku opieki medycznej, czy tylko ci, których obowiązki zawodowe tego wymagają, jak np. telefon komórkowy czy zapewnienie noclegu pracującemu na terenie Polski przedstawicielowi handlowemu, czy też tylko wąskie grono kluczowych pracowników, jak w przypadku samochodu służbowego dla celów prywatnych. Po ocenie strony kosztowej przedsiębiorca staje przed koniecznością oceny skutków podatkowych dla obdarowanego pracownika. Niestety, bardzo często obciążenia podatkowe powodują, że pracodawca wyraźnie odczuwa brak dostosowania przepisów do wymogów rynku pracy.

Fot. Wojciech Górski

* Renata Dłuska

partner w MDDP Doradztwo Podatkowe

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...