Firmy będą mieć problem z opłacaniem składek na emerytury pomostowe

Bożena Wiktorowska
rozwiń więcej
ZUS nie rozpoczął jeszcze prac nad powołaniem do życia Funduszu Emerytur Pomostowych, bo resort pracy nie przygotował odpowiedniego rozporządzenia.

Od nowego roku przedsiębiorcy mają opłacać dodatkowe składki za pracowników wykonujących prace uprawniające ich do emerytur pomostowych. Powinny one trafiać do Funduszu Emerytur Pomostowych (FEP). Ich wysokość wyniesie 1,5 proc. tzw. podstawy wymiaru (najczęściej pensji brutto). Po raz pierwszy przedsiębiorcy mają je zapłacić w lutym 2010 r., za styczeń. Mogą jednak mieć z tym problem.

- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do tej pory nie przygotowało rozporządzenia umożliwiającego utworzenie FEP - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS.

Zgodnie z ustawą z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656), to ZUS ma zarządzać FEP, który ma być funduszem celowym do finansowania emerytur pomostowych. ZUS będzie też prowadzić centralny rejestr pracowników mających prawo do tych świadczeń oraz centralny rejestr stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Konieczne jest więc przygotowanie specjalnych programów komputerowych.

- ZUS nie ma prawa do jakichkolwiek zmian w systemach informatycznych, jeśli nie ma podstawy prawnej do ich przeprowadzenia. Brak rozporządzeń może doprowadzić do konfliktu między ZUS a pracodawcami, którzy mogą mieć problemy z płaceniem składek za pracowników - mówi Paweł Wypych, były prezes ZUS.

Eksperci rynku informatycznego zwracają też uwagę, że wprowadzanie do Kompleksowego Systemu Informatycznego szybkich i nieprzetestowanych poprawek jest ryzykowne. Dodatkowo konieczne jest także przygotowanie nowej wersji programu Płatnik, który umożliwi przesyłanie składek za pracowników mających prawo do emerytur pomostowych.

- W praktyce może się okazać, że w pierwszych miesiącach nowego roku płatnicy składek będą musieli przekazywać do ZUS informacje o opłaconych składkach w formie papierowej. Takie dokumenty będą musiały być ręcznie wprowadzone przez pracownika ZUS do systemu informatycznego - mówi Tomasz Kulisiewicz, ekspert rynku teleinformatycznego ze Stowarzyszenia Komputer w Firmie.

Jednocześnie zwraca uwagę, że w przeszłości wiele opóźnień w rozliczaniu kont ubezpieczonych wynikało z błędów powstałych w czasie z ręcznego korygowania wpisów do systemu. Kiedy się pojawią, ich poprawienie także spadnie na firmy.

Taka sytuacja zaniepokoiła partnerów społecznych, którzy w czasie dzisiejszego posiedzenia zespołu ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej będą się domagać wyjaśnień w tej sprawie.

- Rząd musi w sposób jednoznaczny określić, co planuje zrobić z FEP. Czasu jest bardzo mało, bo do końca roku zostało zaledwie dwa miesiące - mówi Wojciech Nagel, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej ZUS.

Zwróciliśmy się też z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy do resortu pracy. Nie odpowiedział on jednak na nasze pytania, twierdząc, że ma 14 dni na jej udzielenie.

270 tys. pracowników ma prawo do emerytur pomostowych

 

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...