Ubiegający się o dotacje na biznes wciąż nie mogą się odwoływać

Łukasz Guza
rozwiń więcej
Pośrednicy przydzielający unijne dotacje na własny biznes nie mają specjalnej puli środków na odwołania. Przyjęte przez nich procedury odwoławcze są nieskuteczne.

Nadal nie wszystkie osoby ubiegające się o 40 tys. zł unijnej dotacji na założenie firmy mogą skutecznie odwoływać się od decyzji odmawiającej im wsparcia. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego już w kwietniu tego roku zobowiązało urzędy marszałkowskie i wojewódzkie urzędy pracy do uwzględnienia takiej procedury w regulaminach tzw. operatorów, czyli pośredników przydzielających unijne dotacje przyszłym przedsiębiorcom. Szczegółowe wytyczne w tej sprawie MRR opracowało dopiero we wrześniu i jeszcze nie obowiązują.

Obecnie głównym problemem ubiegających się o dotacje jest brak bezstronności przy ocenie ich odwołań. Większość operatorów na prośbę WUP i urzędów marszałkowskich umieściła w swoich regulaminach ogólny zapis o możliwości odwoływania się, nie precyzując szczegółów, a zwłaszcza tego, kto będzie rozpatrywał wnioski osób odwołujących się od nieprzyznania dotacji. Na przykład regulamin warszawskiej firmy MGG Conferences przewiduje odwołanie tylko na etapie rekrutacji do projektu, nie precyzuje natomiast trybu występowania o ponowną ocenę biznesplanu.

- Podejrzewam, że odwołanie będzie ocenione przez inną osobę z komisji oceny wniosków niż ta, która wcześniej dokonywała oceny biznesplanu. Szczegółowo w naszym regulaminie nie jest to zapisane - przyznaje Stefan Chabiera z MGG Conferences.

Dodaje, że jego firmy teoretycznie nie obowiązuje wymóg uwzględnienia procedury odwoławczej, ponieważ otrzymała dofinansowanie wskutek odwołania w konkursie, który ogłoszony był jeszcze w 2008 roku.

Niektóre firmy przewidziały, że ponownej oceny biznesplanu będzie dokonywała ta sama komisja, która wcześniej go odrzuciła. Takie rozwiązanie przyjął Instytut Szkoleń i Doradztwa w Łodzi. Jego prezes Karol Pabiniak nie zgadza się z tym, że takie rozwiązanie nie gwarantuje bezstronności. Tłumaczy, że firmy realizujące projekty szkoleniowe dla przyszłych przedsiębiorców nie mają specjalnej puli pieniędzy na odwołania.

- Dlatego rozpatruje je ta sama komisja. Jeśli odwołania będą uzasadnione, będziemy mieli możliwość innego podzielenia pieniędzy. Projekt przewiduje, że dotacje mogą być przyznane w wysokości niższej niż 40 tys. zł - podkreśla Karol Pabinik.

Jednolite zasady dla wszystkich ubiegających się o dotacje zaczną obowiązywać dopiero, gdy operatorzy dostosują swoje regulaminy do nowych wytycznych, które opracowało MRR. Zgodnie z nimi, wniosek o ponowne rozpatrzenie biznesplanu musi być rozpatrzony w terminie 5 dni roboczych od dnia jego wpłynięcia do operatora. Oceny powtórnie złożonego biznesplanu powinny dokonywać inne osoby niż te, które uczestniczyły w ocenie pierwotnej wersji dokumentu.

Ponadto wszelkie udokumentowane przypadki naruszenia zasad rzetelności i bezstronności stwierdzone na etapie rekrutacji do projektu lub w trakcie przyznawania środków mogą skutkować rozwiązaniem umowy z operatorem. Nowe zasady będą jednak obowiązywać dopiero tych operatorów, którzy zostaną wybrani w konkursach ogłoszonych przez urzędy marszałkowskie i WUP po 22 września tego roku.

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...