Przedsiębiorcy złożyli 27 wniosków o wsparcie finansowe państwa

Przedsiębiorcy złożyli dotychczas 27 wniosków o przewidzianą w pakiecie antykryzysowym pomoc finansową państwa. W większości wnioski złożyły małe i średnie firmy - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak.

Zasadniczą część pakietu antykryzysowego stanowi ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracodawców i pracowników i to ona była przedmiotem poniedziałkowego posiedzenia Prezydium Komisji Trójstronnej. Ustawa reguluje zasady prawa pracy dotyczące np. umów na czas określony, elastycznego czy indywidualnego czasu pracy, a także kwestię dopłat dla przedsiębiorców, których obroty spadły o co najmniej 25 proc. w ostatnich trzech miesiącach.

Jak poinformowała PAP minister Fedak, łączna kwota pomocy finansowej, o jaką dotychczas wystąpili przedsiębiorcy, to ponad 6 mln zł. Zatrudniają oni w sumie 3 tys. 700 pracowników.

Członkowie prezydium Komisji ustalili, że funkcjonowanie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego będzie monitorowane przez specjalnie powołany do tego zespół. "Jego prace mają koordynować sekretarze poszczególnych organizacji z udziałem przedstawicieli ministerstw" - powiedziała Fedak.

Minister zaznaczyła, że związki zawodowe uważają 25-proc. próg spadku obrotów, uprawniający do uzyskania pomocy finansowej państwa, za zbyt wysoki. Pracodawcy natomiast podkreślają, że w wielu wypadkach pracownicy nie godzą się na obniżenie wynagrodzeń, mimo że ustawa na to zezwala.

"Trudno ocenić po miesiącu funkcjonowania ustawy, czy ma ona jakieś złe rozwiązania organizacyjne, czy po prostu sytuacja na naszym rynku nie jest jeszcze tak zła" - powiedziała Fedak. Przypomniała, że zapisy pakietu są wzorowane na podobnych rozwiązaniach europejskich, np. holenderskich czy niemieckich, gdzie limit spadku obrotów firm uprawniający do pomocy finansowej państwa jest wyższy niż u nas i wynosi 30 proc.

Inną kwestią poruszaną na prezydium Komisji był pierwszy punkt pakietu kryzysowego, czyli wsparcie dla osób najuboższych. Minister Fedak przypomniała, że punkt ten został już częściowo zrealizowany, przy okazji zmiany przepisów w sprawie zasiłków dla niepełnosprawnych. "Podnieśliśmy te zasiłki o 25 proc., a próg dochodowy, który dotychczas wynosił niecałe 600 zł na osobę w rodzinie niepełnosprawnego, został zlikwidowany" - dodała.

Związki zawodowe - według Fedak - były natomiast zdania, że powinny być też podniesione także progi dochodowe przy zasiłkach na dzieci. Minister powiedziała, że na zmianę lub likwidację tych progów dochodowych trzeba jednak poczekać, chociażby z powodu kryzysu i trudnej sytuacji budżetowej.

Moja firma
Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...