Przedsiębiorcy nie chcą rozliczać pracowników

Pracodawcy są przeciwni wprowadzeniu obowiązku rocznego rozliczania podatku za pracownika, gdyż spowoduje to radykalne podniesienie kosztów działalności gospodarczej.

Na ostatnim posiedzeniu Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy wprowadzający obowiązek rozliczania przez pracodawców rocznego PIT za pracowników. Dlatego PKPP Lewiatan, która jest nieprzychylna tym zmianom apeluje, by w ramach dalszej procedury legislacyjnej parlament przyjął poprawki, dzięki którym ten niekorzystny dla firm projekt stanie się akceptowalny.


PKPP Lewiatan już na etapie prac rządowych stanowczo protestowała przeciwko proponowanym zmianom wskazując na radykalne podniesienie kosztów działalności gospodarczej związanych m.in. z:


• dostosowaniem systemów informatyczno-księgowych,

• zebraniem odpowiednich informacji od pracowników,

• wprowadzeniem nowych danych do systemów informatyczno-księgowych,

• przeszkoleniem pracowników zajmujących się rocznymi rozliczeniami z tytułu podatków dochodowych w zakresie przepisów podatkowych,

• zatrudnieniem dodatkowych pracowników,

• obsługą relacji płatnika z urzędem skarbowym (korekty, postępowania podatkowe) oraz

• ryzykiem podatkowym związanym z popełnieniem błędów i pomyłek w rozliczeniach podatników.


Zdaniem pracodawców rząd chce przeprowadzić zmianę w zasadach rozliczania podatku PIT kosztem 1 mln obywateli prowadzących działalność gospodarczą i zatrudniających pracowników. Przy czym czyni to kierując się wyłącznie potrzebami marketingowo-politycznymi oraz celami związanymi z uwolnieniem konkretnych zasobów w administracji skarbowej.


Lewiatan opracował poprawki, które mogłyby zminimalizować koszty stosowania nowych przepisów przez pracodawców. Zaproponował m.in. aby zastosowanie nowej regulacji dotyczyło dopiero dochodów uzyskanych w 2010 r. Dzięki temu pracodawcy uzyskaliby czas na dostosowanie swoich systemów informatycznych oraz przystosowanie struktur organizacyjnych do nowych wymogów.


PKPP Lewiatan sugerowała również wprowadzenie wymogu składania przez pracownika oświadczenia warunkującego powstanie po stronie pracodawcy obowiązku sporządzenia rocznego obliczenia podatku zamiast „negatywnego oświadczenia” przewidzianego w projekcie rządowym. Niestety przygotowane poprawki nie znalazły akceptacji wśród większości członków Komisji Finansów Publicznych, stąd apel Lewiatana by parlament uwzględnił je w toku dalszej procedury legislacyjnej.


Zdaniem Pracodawców najlepiej byłoby jednak, gdyby obowiązek rocznego rozliczenia PIT za pracowników wykonywały urzędy skarbowe posiadające niezbędne do tego dane i zaplecze.

oprac. Alicja Fal

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...