Przepisy dotyczące zwolnień z posiadania kas fiskalnych niekonstytucyjne

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, pozwalające ministrowi finansów uznaniowo określać, kto nie musi stosować kas fiskalnych do rejestracji obrotu i podatków, są niezgodne z Konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał dał Sejmowi dziewięć miesięcy na zmianę przepisów, później stracą moc.

Podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż osobom fizycznym, mają obowiązek ewidencjonować obroty i kwoty należnego podatku, stosując kasy fiskalne.

Ustawa stanowi, że minister finansów może w rozporządzeniu zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku rejestrowania kasą fiskalną, ze względu na rodzaj działalności lub wysokość obrotu. Wydając to rozporządzenie, minister ma - zgodnie z ustawą - uwzględnić ich specyfikę.

Sprawę do Trybunału wniósł Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO po analizie wydanych na podstawie tych przepisów rozporządzeń uznał, że problem leży w zapisie ustawowym, bo upoważnienie do wydania rozporządzenia nie określa dokładnie, z jakiego powodu może nastąpić takie wyłączenie - uzasadniał w czwartek przed Trybunałem wniosek zastępca RPO Stanisław Trociuk.

Konstytucja określa, jak powinny być wydawane rozporządzenia i jakie wytyczne do nich muszą znajdować się w ustawie.

Do RPO skarżyli się zobowiązani do posiadania kas fiskalnych, wskazując, że z takiego obowiązku zwolnieni są m.in. lekarze i prawnicy. Trociuk mówił w Trybunale, że zwolnienie niektórych podatników z ustawowego obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku nie może być arbitralną decyzją urzędnika, bo prowadzi do niczym nieuzasadnionego uprzywilejowania części podatników.

Trociuk i inni uczestnicy postępowania przed TK - reprezentujący Sejm poseł Stanisław Rydzoń i prokurator Barbara Długołęcka z Prokuratury Krajowej - podkreślali, że nie odmawiają ustawodawcy i ministrowi finansów prawa do wyłączania części podatników z obowiązku prowadzenia kas fiskalnych, jednak ustawa musi precyzyjnie określić, kto z takiego zwolnienia może korzystać.

Prokurator podkreślała, że w ustawie są wytyczne dla ministra finansów, ale Sejm zapisał je na zbyt dużym stopniu ogólności i pozostawił ministrowi zbyt dużą swobodę w określaniu, kto może być zwolniony z obowiązku. Długołęcka przypominała, że minister finansów obecnie zupełnie dowolnie ustalił pułap obrotów, które zwalniają z posiadania kasy fiskalnej, m.in. wiążąc je z limitem opodatkowania podatkiem VAT i rozdzielając je na kategorie rozpoczynających dopiero działalność i tych, którzy prowadzą już firmę kolejny rok.

Poseł Stanisław Rydzoń popierał wystąpienie RPO do TK. Również w ocenie Sejmu te przepisy powinny zostać zmienione. Rydzoń przypomniał przed Trybunałem, że w Sejmie przygotowywana jest zmiana przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, uchylone przez TK przepisy mogłyby zatem szybko zostać zmienione.

Trybunał poparł argumenty RPO. W ocenie TK kwestionowany przepis jest niezgodny z konstytucją, nie zawiera bowiem wystarczająco precyzyjnych wskazówek dla organu wydającego rozporządzenie, określających, na podstawie jakich kryteriów organ ten powinien wprowadzić zwolnienie z ustawowego obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca Marek Mazurkiewicz podkreślał, że zapis ustawowy, pozwalający na wydanie rozporządzenia musi być na tyle szczegółowy, by zamiar ustawodawcy był czytelny. Ponieważ zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej jest zwolnieniem z ustawowego obowiązku i ma wpływ na pozycję gospodarzą takich firm, przepisy pozwalające na takie wyłączenie muszą być szczegółowe - tłumaczył.

Zapisane obecnie w ustawie kryteria są nieostre, nieprecyzyjne i nie można na ich podstawie ustalić, jaki podmioty mogą podlegać wyłączeniu z obowiązku posiadania kas. Nie może to być uznane za wystarczająco precyzyjną wskazówkę dla wydania rozporządzenia - mówił Mazurkiewicz.

Wyrok jest prawomocny.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...