Szkolenia także dla pracujących

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
Starszy pracownik może otrzymać pieniądze na szkolenia i studia podyplomowe, pod warunkiem że zarejestruje się w urzędzie pracy jako poszukujący zatrudnienia.

Osoba, która nie pracuje i nie jest bezrobotna, albo taka, która jest zatrudniona, może zarejestrować się w urzędzie pracy jako poszukujący pracy. Mając taki status, może korzystać z pośrednictwa pracy i usługi EURES, poradnictwa i informacji zawodowej, pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy. Urząd może też przygotować dla niej indywidualny plan działania.

- Zwykle jako poszukujący pracy rejestrują się emeryci - mówi Małgorzata Garbaciak z Urzędu Pracy w Koninie.

W Tomaszowie Lubelskim są to renciści i ci, którzy czekają na transfer zasiłku dla bezrobotnych z państwa unijnego. Pracownicy urzędów pracy zwracają uwagę, że wiele osób nie wie, że status poszukującego pracy daje im spore przywileje.

Niektóre osoby posiadające status poszukującego pracy mogą na przykład ubiegać się o dofinansowanie szkoleń i studiów podyplomowych. Chodzi m.in. o pracowników, którzy ukończyli 45 lat, i osoby, którym grozi utrata zatrudnienia - są w okresie wypowiedzenia pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo są zatrudnione u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest w stanie likwidacji (ale nie w celu prywatyzacji). O dofinansowanie mogą też ubiegać się osoby, które otrzymują świadczenie socjalne w trakcie urlopu górniczego lub górniczy zasiłek socjalny, uczestniczą w zajęciach w Centrum Integracji Społecznej lub indywidualnym programie integracji, są żołnierzami rezerwy, otrzymują rentę szkoleniową czy świadczenie szkoleniowe. A także osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników jako domownicy lub małżonkowie rolnika, jeżeli zamierzają podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza rolnictwem.

Jeśli starosta wyrazi zgodę na szkolenie zaproponowane przez poszukującego pracy, może on otrzymać do 9556,83 zł (trzy średnie płace). Jeśli to urząd skieruje go na szkolenie, wtedy poniesie pełny jego koszt, nawet jeśli będzie wyższy niż kwota odpowiadająca trzem średnim płacom. Poszukujący pracy może ubiegać się także o pożyczkę na sfinansowanie kosztów szkolenia do kwoty odpowiadającej czterem średnim płacom. Starosta może też, na wniosek poszukującego pracy, zapłacić za jego studia podyplomowe. Dofinansowanie, podobnie jak w przypadku szkoleń, nie przekroczy równowartości trzech średnich płac.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...