Firmy mogą budować klastry za środki z UE

Beata Lisowska
rozwiń więcej
Przedsiębiorcy z tej samej branży skupieni w jednym regionie mogą organizować się w klastry, sieci powiązań kooperacyjnych. Takie zrzeszanie się pozwala uzyskać dofinansowanie z UE.

WPolsce powstaje coraz więcej inicjatyw klastrowych. Inicjują je najczęściej instytucje biznesowe oraz środowiska naukowe. W przypadku Wielkopolskiego Klastra Motoryzacyjnego (WKM), działającego przy firmie Nickel Technology Park Poznań, inicjatywa powstała przy wsparciu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Klaster tworzy obecnie 10 różnej wielkości przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej.

Korzyści ze zrzeszania się

- Firmy przyciąga się do klastra poprzez oferowanie im pakietu usług. Na początek może on obejmować szkolenia, udział w konferencjach, informowanie o możliwości pozyskiwania dofinansowania - mówi Robert Utrecht, koordynator Wielkopolskiego Klastra Motoryzacyjnego.

W kolejnych etapach rozwoju klastra jego członkowie mogą wspólnie promować swoje produkty oraz poszerzać rynki zbytu. To wymaga jednak dużo większej integracji firm.

Na początku najważniejsze jest, aby przekonać do współpracy firmy, które są dla siebie konkurencją. WKM przyciągnął przedsiębiorców branży motoryzacyjnej ciekawą ofertą szkoleniową. Zorganizował im m.in. wizytę studyjną i spotkania z niemieckimi przedsiębiorcami, wyjazd na targi motoryzacyjne do Barcelony oraz szkolenie z zakresu zarządzania relacjami z klientami, prowadzone przez specjalistów z Niemiec.

Wszystkie te działania były możliwe dzięki projektowi, który wielkopolski klaster realizuje we współpracy z niemieckim klastrem RheinMainNeckar. Projekt jest finansowany z budżetu państwa w ramach Programu wsparcia współpracy międzynarodowej klastrów w zakresie badań, rozwoju technologicznego lub innowacji Innovation Express, realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, przy wykorzystaniu funduszy z Szóstego Programu Ramowego UE.

W jedności siła

Inną korzyścią, którą klastry oferują firmom, jest wsparcie promocyjne. Wspólna promocja, np. podczas imprez targowych, znacząco obniża koszty, które musiałaby ponieść pojedyncza firma.

Jacek Polaszewski, dyrektor techniczno-handlowy firmy Graform, która jest członkiem Bydgoskiego Klastra Przemysłowego, podkreśla, że klaster jest organizacją, która ma większą siłę przebicia niż pojedyncza firma, a to jest szczególnie istotne w kontaktach z władzami miejskimi czy wojewódzkimi. Firmy skupione w klastrach mają też większy wpływ na jakość szkolnictwa zawodowego, które dostarcza im potencjalnych pracowników.

Fundusze unijne

Źródłem finansowania klastrów w latach 2007-2013 jest Siódmy Program Ramowy, czyli główny instrument finansowy UE wykorzystywany na rzecz badań i działań z zakresu niemal wszystkich dziedzin nauki. Wsparcie finansowe jest udzielane firmom również w ramach regionalnych programów operacyjnych poszczególnych województw. Obecnie trwa konkurs ogłoszony w woj. mazowieckim przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Można otrzymać dotację na budowę i rozwój klastrów w regionie mazowieckim, doradztwo, działania promocyjne, wspieranie działalności podmiotów prowadzących klaster, a także wdrażanie i komercjalizację technologii i produktów innowacyjnych. Na realizację konkursu przeznaczonych jest 10 mln euro.

BEATA LISOWSKA

beata.lisowska@infor.pl

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...