Nowe 500 mln euro z UE na założenie własnej firmy

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
Komisja Europejska planuje przeznaczyć 500 mln euro na mikropożyczki dla małych firm, które mają problemy z uzyskaniem kredytów bankowych, i osób, które myślą o rozpoczęciu działalności gospodarczej.

Komisja Europejska zapowiada nowy instrument umożliwiający skorzystanie ze środków unijnych osobom chcącym założyć własną działalność gospodarczej. W swojej nowej unijnej strategii na rzecz zatrudnienia przeznaczyła na ten cel 500 mln euro. Pieniądze mają trafić do najmniejszych przedsiębiorców oraz osób bezrobotnych.

- Wraz z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, a w szczególności grupą Europejskiego Banku Inwestycyjnego, stworzymy nowy instrument służący udzielaniu mikrokredytów przedsiębiorcom - mówi Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej.

Z przedstawionej przez KE strategii wynika, że te pieniądze mają być remedium na problemy z pozyskaniem kredytów bankowych przez małe firmy. Im mniejsza i młodsza firma, tym trudniej jest obecnie jej pozyskać środki z rynku komercyjnego. Banki w obliczu kryzysu finansowego bardzo mocno ograniczyły swoją akcję kredytową. Unijne mikrokredyty mają być receptą na taką sytuację. Z zapowiedzi wynika, że będą z nich mogli również skorzystać bezrobotni, chcący założyć własną firmę. Komisja liczy, że kredyty przełożą się na nowe miejsca pracy, co pozwoli w pewnym stopniu zmniejszyć wzrost bezrobocia wywołany kryzysem.

Nowy unijny instrument ma być finansowy ze środków unijnych. Na ten cel zostanie przeznaczone 100 mln euro. Resztę dołożą Europejski Bank Inwestycyjny oraz międzynarodowe instytucje finansowe.

Niestety, są to na razie jedyne informacje o unijnych mikrokredytach. Nie wiadomo, kiedy one będą dostępne ani w jakiej formie będą mogli z nich skorzystać polscy przedsiębiorcy. Nie udało się nam ustalić, jaka część z 500 mln euro mogłaby trafić do Polski ani kto będzie odpowiedział w kraju za ich dystrybucję. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie chce oficjalnie komentować nowej inicjatywy KE.

- Śledzimy sprawę, ale Komisja Europejska nie podała żadnych konkretów. Może w najbliższym czasie doprecyzuje swoją nową strategię w punkcie dotyczącym mikrokredytów - mówi GP urzędnik z MRR.

Inny nasz rozmówca zwraca uwagę, że strategia, które zapowiada przeznaczenie w sumie 19 mld euro na walkę z rosnącym w Unii Europejskiej bezrobociem, ujrzała światło dzienne tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

- Nie spodziewałbym się szybkiego wdrożenie mikrokredytów. W dużej części strategię należy potraktować jako element kampanii wyborczej - podkreśla w rozmowie z GP.

Gdyby rzeczywiście strategia nie została wcielona w życie, straciłby na tym także polski budżet. Komisja Europejska zapisała w niej także zmianę zasad wypłaty unijnych dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego (w Polsce jest to program Kapitał Ludzki) w latach 2009-2010. Obecna konstrukcja funduszy UE zakłada, że 15 proc. każdej wypłaconej dotacji musi pokryć budżet państwa członkowskiego, tymczasem Komisja zaproponowała, żeby wypłata następowała wyłącznie ze środków unijnych. Gdyby to rozwiązanie weszło w życie, oznaczałoby dużą oszczędność dla budżetu Polski. Z naszych informacji wynika, że KE zastanawia się nad zaproponowaniem podobnego rozwiązania dla grantów wypłacanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (chodzi o pozostałe polskie programy operacyjne).

Mikrokredyty dla najmniejszych przedsiębiorców nie są pierwszą unijną inicjatywą, która ma pomóc firmom w dostępie do kapitału na inwestycje. Pod koniec ubiegłego roku KE zaproponowała, aby Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczył 15 mld euro na preferencyjne kredyty dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Razem ze spodziewanym wkładem banków komercyjnych ta kwota miała urosnąć aż do 30 mld euro.

Schemat dystrybucji kredytów z EBI miał być prosty. Bank miał zawierać porozumienie z krajowymi, komercyjnymi instytucjami finansowymi, które oferują kredyty (lub leasing) swoim klientom. Połowa środków na kredyt pochodzi ze środków EBI, resztę zaś dokłada instytucja komercyjna.

Finansowanie inwestycji firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...