Emerytury pomostowe: powstał poradnik dla firm

Bożena Wiktorowska
rozwiń więcej
Resort pracy i Centralny Instytut Ochrony Pracy przygotowały specjalną instrukcję dla firm, które muszą sporządzić wykazy stanowisk uprawniających do emerytur pomostowych.

Od przyszłego roku pracodawcy zatrudniający osoby mające prawo do emerytur pomostowych muszą opłacać za nie dodatkowe składki do Funduszu Emerytur Pomostowych. Muszą też przygotować wykaz wszystkich stanowisk, na których jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Pracodawcy wielokrotnie sygnalizowali, że mają ogromne problemy z ustaleniem stanowisk uprawniających do emerytur pomostowych. Także związki zawodowe domagały się określenia jednoznacznych kryteriów, jakie muszą spełnić takie stanowiska.

To właśnie stało się powodem, że resort pracy oraz CIOP przygotowały specjalny poradnik Zasady kwalifikacji prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze. Informujemy o tym jako pierwsi i umieszczamy go na naszej stronie internetowej.

Ustalanie stanowisk

Pracodawcy, chcąc przygotować wykaz stanowisk pracy, będą musieli sprawdzić, czy w prowadzonym przez nich przedsiębiorstwie występują prace wymienione w dwóch załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych. Autorzy poradnika zwracają uwagę, że pracodawcy nie powinni mieć problemu z oceną czynników ryzyka związanych z pracą pod ziemią, pod wodą, na wodzie czy w powietrzu. Większe kłopoty pojawią się w przypadku prac mających związek z procesami technologicznymi.

Pomiary na stanowiskach

Pracodawcy będą musieli badać obciążenia pracowników na konkretnym stanowisku pracy. Może się okazać, że osoby wykonujące ten sam zawód, i to w tym samym przedsiębiorstwie, nie muszą mieć takich samych praw do emerytury pomostowej. W praktyce więc pracodawca będzie musiał sprawdzić, w jakiej temperaturze pracownik wykonuje pracę i jaki jest efektywny wydatek energetyczny przy jej wykonywaniu.

Na przykład o pracy w warunkach gorącego mikroklimatu będzie można mówić, jeśli temperatura powietrza spowodowana procesami technologicznymi przekracza 26 stopni C lub osoba taka pracuje bezpośrednio w pobliżu np. pieca. Poradnik wskazuje pracodawcom nie tylko metody pomiaru i oceny obciążenia pracowników wykonujących ciężką pracę fizyczną w gorącym mikroklimacie, ale także jakie parametry muszą spełniać urządzenia do ich przeprowadzenia. Jednocześnie pracodawcy muszą zwrócić uwagę, że jeśli pracownik wykonuje pracę w kilku pomieszczeniach, w których jest różna temperatura, to trzeba określić średnią. Taką średnią trzeba ustalić w przypadku piekarza, który przenosi wypieki z gorącego pieca do chłodniejszych magazynów. W poradniku np. można także znaleźć przykłady wyznaczania wydatku energetycznego i procedury takiego pomiaru.

O wiele łatwiej z zakwalifikowaniem miejsc pracy będą mieć przedsiębiorcy, których pracownicy wykonują prace w zimnym mikroklimacie. Do stanowisk uprawniających do emerytury pomostowych zostały bowiem zaliczone te, gdzie panuje temperatura poniżej 0 stopni. W praktyce oznacza to, że wszyscy pracownicy chłodni uzyskają prawo do emerytur pomostowych.

Sprawność psychofizyczna

Inne zasady będą obowiązywać przy ustalaniu stanowisk osób wykonujących prace o szczególnym charakterze. Osoby je wykonujące będą oceniane pod względem umiejętności dokonywania trafnej oceny sytuacji oraz samodzielności i trafności podejmowania decyzji. Równocześnie osoby wykonujące prace trudne i niebezpieczne muszą być badane pod kątem sprawności sensomotorycznej. Na przykład piloci czy maszyniści badani są na ostrość wzroku czy widzenie głębi umożliwiające ocenę odległości. Równocześnie przy pracy o szczególnym charakterze znaczenie mają zdolności wrodzone, takie jak podzielność uwagi, dobra pamięć czy wyobraźnia przestrzenna. Jednak w odróżnieniu od pracy w szczególnym charakterze, podstawą do określenia stanowisk uprawniających do emerytur pomostowych nie będą badania pracownika, lecz wykaz prac o szczególnym charakterze jednoznacznie określający, kto wykonuje taką pracę.

Emerytury pomostowe - obowiązki pracodawców 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...