Firmy ograniczyły udział w targach

Maciej Szczepaniuk
rozwiń więcej
Firmy mimo spowolnienia gospodarczego nie zrezygnowały z udziału w targach. Niektóre, jak te z branż motoryzacyjnej, meblarskiej i kolejowej, zmniejszyły jednak wynajmowaną powierzchnię.

Nie ma szans, by rynek wystawienniczy powtórzył sukces dwóch ostatnich lat, gdy rósł odpowiednio o 15 proc. i 21 proc. Według Bogdana Zalewskiego, prezesa Polskiej Izby Przemysłu Targowego, 2009 rok skończy się spadkami.

- W I kwartale 2008 roku wzrost się zatrzymał, a w drugim notujemy ok. 5-proc. spadek. Obawiam się, że w II połowie roku rynek skurczy się nawet o 10 proc. - mówi GP Bogdan Zalewski.

Czym tłumaczyć tak gwałtowne zatrzymanie rynku?

- Wiele firm ograniczyło wydatki na promocję w związku z gorszą sytuacją gospodarczą - tłumaczy prezes PIPT.

Lider na rynku wystawienniczym, Międzynarodowe Targi Poznańskie, nie do końca podziela te prognozy. W 2008 roku spółka MTP wynajęła blisko 360 tys. mkw. powierzchni wystawienniczych podczas niemal 80 imprez targowych - to niemal 50 proc. rynku.

- W tym roku będą to porównywalne liczby - twierdzi Jacek Rychlewski z MTP.

Także Andrzej Machoń, prezes Targów Kielce (21-procentowy udział w rynku), uważa, że ten rok wcale nie musi być groszy od poprzedniego.

- Targi budownictwa drogowego Autostrada-Polska, które odbyły się w maju, zgromadziły ponad 800 wystawców. Do końca roku zorganizujemy jeszcze 26 imprez. W sumie w 2009 roku będzie ich 53. Mamy pełne ręce roboty - mówi Andrzej Machoń.

Organizatorzy targów przyznają jednak, że choć liczba wystawców nie spada drastycznie, firmy wynajmują mniej powierzchni wystawienniczych. Spowolnienie odczuły przede wszystkim firmy działające w branży produkcyjnej. Trwające właśnie w Kielcach targi PlastPol, skupiające firmy produkujące tworzywa sztuczne, zajmują mniejszą powierzchnię niż w 2008 roku.

- W ubiegłych latach firmy chętnie chwaliły się całymi liniami produkcyjnymi. W tym roku niektóre zrezygnowały z przywożenia dużych maszyn, a to przełożyło się na sprzedaną powierzchnię - mówi Barbara Sipa z TK.

Organizatorzy Targów w Krakowie, gdzie co roku odbywa się kilkanaście imprez z udziałem ponad 1,5 tys. wystawców, potwierdzają, że niektórzy wystawcy ograniczyli promocję.

- Widać to szczególnie w branżach specjalistycznych produkujących maszyny - przyznaje Andrzej Czapliński z firmy Targi w Krakowie.

Według Bogdana Zalewskiego największy wpływ na zatrzymanie rozwoju rynku wystawienniczego mają branże motoryzacyjna, meblarska oraz firmy zajmujące się produkcją taboru szynowego.

- Dołują szczególnie te powiązane z eksportem. Na drugim biegunie jest budownictwo, odzieżowcy i branża edukacyjna - mówi prezes PIPT.

Wśród branż, które nie ograniczyły wydatków na targi, nasi rozmówcy wskazują jeszcze na firmy budowlane i deweloperskie oraz pogrzebowe.

Organizatorzy targów wierzą jednak, że kryzys nie potrwa długo, i już zaczynają inwestycje. Targi Kielce ruszają właśnie z wartą niemal 167 mln zł rozbudową hal wystawienniczych. Inwestycje planują m.in. ośrodki w Lublinie i Warszawie.

Wśród branż, które nie ograniczyły aktywnej promocji na targach, nasi rozmówcy wskazują szczególnie te usługowe.

- Nasze targi dentystyczne i edukacyjne cieszyły się ogromnym powodzeniem - mówi Andrzej Czapliński.

Według ekspertów spadek wynajmowanej powierzchni targowej może potrwać co najmniej do I kwartału 2010 roku.

- Należy być także przygotowanym na to, że odbicie od dna nastąpi dopiero w drugiej połowie 2010 roku - prognozuje Bogdan Zalewski.

MACIEJ SZCZEPANIUK

maciej.szczepaniuk@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...