Przyjęcie pakietu to zapowiedź szybkiego wdrożenia instrumentów wsparcia dla firm

Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przyjmuje decyzję rządu o przyjęciu pakietu antykryzysowego jako zapowiedź szybkiego wdrożenia coraz bardziej potrzebnych instrumentów wsparcia dla firm i ich pracowników.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu finansowego dla pracowników i pracodawców, będący elementem tzw. pakietu antykryzysowego. Pakiet skierowany jest do dwóch grup - pracowników oraz do pracodawców, którzy znaleźli się w przejściowych kłopotach finansowych. Jego głównym założeniem jest utrzymanie miejsc pracy.

"Negocjacje i rozmowy w sprawie pakietu antykryzysowego muszą wreszcie skończyć się decyzjami. W modelu dialogu społecznego w Polsce obok pracodawców i związkowców jest też trzecia strona - rząd, który spełnia rolę arbitra. Dlatego przyjmujemy dzisiejszą decyzję Rady Ministrów jako wypełnienie tej roli i zapowiedź szybkiego wdrożenia w życie coraz bardziej potrzebnych instrumentów wsparcia dla firm i ich pracowników" - czytamy w komunikacie Lewiatana przesłanym PAP.

Za najważniejsze elementy pakietu Lewiatan uznał 12-miesięczny okres rozliczeniowy, elastyczne rozliczanie czasu pracy przy zachowaniu dobowego i tygodniowego wymiaru wypoczynku, wykorzystanie środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na podtrzymanie zatrudnienia w okresie kłopotów firm, wykorzystanie okresu gorszej koniunktury na podnoszenie kwalifikacji.

"Przesłanie pakietu jest jasne: lepiej razem przetrzymać trudny czas, nawet kosztem niższych wynagrodzeń, niż doprowadzić do zwolnień grupowych i pozbywania się pracowników, którzy dla wielu firm są kluczowym kapitałem" - oceniła szefowej PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz.

Zdaniem Lewiatana, konieczny będzie monitoring przyjętego pakietu i gotowość korekty poszczególnych jego zapisów. Są to bowiem nowe rozwiązania na polskim rynku pracy, a wobec zmiennej sytuacji gospodarczej, nie można przewidzieć ich konsekwencji.

Lewiatan zaznacza, że nadal ma wątpliwości dotyczące szczegółów planowanych rozporządzeń, m.in. kryteriów przyznawania pomocy, okresu obowiązkowego zatrudnienia po otrzymaniu pomocy publicznej. Pracodawcy mają jednak nadzieję, że "część rozwiązań dotyczących elastycznego czasu pracy sprawdzi się w ciągu 2 lat obowiązywania pakietu i wejdzie na stałe do regulacji stosunków pracy w Polsce".

W opinii Lewiatana, rząd powinien jak najszybciej przesłać stosowne projekty aktów prawnych do Sejmu, a posłowie zająć się nimi w pierwszej kolejności. Zaś ewentualne wątpliwości i szczegóły projektowanych rozwiązań można modyfikować na etapie prac parlamentarnych.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...