Osoby szukające pracy będą miały prawo do dodatku za zmianę miejsca zamieszkania

Beata Lisowska
rozwiń więcej
Już od lipca może ruszyć wypłata jednorazowych dodatków relokacyjnych na pokrycie kosztów dojazdu do pracy lub osiedlenia się w nowym miejscu zamieszkania.

W II połowie roku będzie wypłacany z funduszy unijnych specjalny dodatek na dojazdy do pracy lub przeprowadzkę do nowego miejsca zamieszkania. W przypadku podjęcia pracy w odległości 50-100 km od dotychczasowego miejsca zamieszkania będzie stanowił równowartość dwóch minimalnych pensji, tj. 2552 zł. Gdy odległość będzie większa, dodatek wyniesie równowartość czterech minimalnych płac (5104 zł). Pomoc będzie adresowana do osób bezrobotnych i zagrożonych utratą pracy.

- Brak mobilności jest w Polsce jedną z głównych przeszkód w pokonywaniu strukturalnych problemów na rynku pracy. Dodatki relokacyjne to jeden z pomysłów, aby tę mobilność zwiększyć - mówi Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

Podkreśla, że to tylko jeden z elementów pakietu antykryzysowego przygotowanego przez jego resort.

Dodatki będą jedną z form wsparcia przewidzianą w ramach Poddziałań 6.1.1 i 8.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL), które są realizowane w regionach. Nowy instrument będą mogły uwzględniać w swoich projektach unijnych związki zawodowe, organizacje pracodawców, firmy doradczo-szkoleniowe, a także przedsiębiorstwa, które przechodzą proces zwolnień monitorowanych.

Przedsiębiorcy, którzy nie będą w stanie sami wnioskować o unijne dofinansowanie, będą mogli skorzystać z projektów interwencyjnych realizowanych przez wojewódzkie lub powiatowe urzędy pracy. MRR pracuje nad szczegółowymi zasadami korzystania z tej formy wsparcia. O ostatecznym kształcie dodatków zdecyduje w czerwcu Komitet Monitorujący PO KL.

MRR zakłada, że dodatki przyczynią się do wyeliminowania regionalnych dysproporcji na rynku pracy. Liczą na to również przedsiębiorcy.

- Osoby z regionów, gdzie jest duże bezrobocie, mogłyby próbować szukać zatrudnienia poza miejscem zamieszkania, ale często tego nie robią, tłumacząc się kosztami. Dodatek zniweluje część tych kosztów - uważa Małgorzata Rusewicz z PKPP Lewiatan.

Na działania antykryzysowe MRR zamierza przeznaczyć w 2009 roku 700 mln zł. Jak zapowiada Jarosław Pawłowski, pula pieniędzy będzie mogła być zwiększona, jeśli zajdzie taka potrzeba.

BEATA LISOWSKA

beata.lisowska@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...