Posłowie za dalszymi pracami nad zwolnieniami z kas fiskalnych

Posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się w piątek za skierowaniem do dalszych prac poselskich projektów zmian w ustawie o VAT. Jeden z nich ma m.in. odebrać Ministrowi Finansów prawo do określania w rozporządzeniu, które grupy podatników mają stosować kasy fiskalne, drugi likwiduje nadmiar obowiązków informacyjnych.

W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie dwóch projektów nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowanych przez komisję "Przyjazne Państwo".

Jeden z nich zakłada przeniesienie z rozporządzenia i zamieszczenie w ustawie o VAT zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku za pomocą kas rejestrujących oraz warunków utraty tych zwolnień. Zdaniem autorów projektu, zapewni to utrzymanie zwolnień przez dłuższy czas, a także zagwarantuje podatnikom odpowiedni czas na przygotowanie się do obowiązku instalacji kas.

Posłowie zaproponowali też wprowadzenie równych dla wszystkich podatników zasad skorzystania z ulgi z tytułu nabycia kas rejestrujących (obecnie firma może odliczyć od płaconego przez siebie VAT do 90 proc. wartości kasy, nie więcej niż 700 zł). Chodzi o umożliwienie skorzystania z ulgi także w przypadku, gdy podatnik otwiera nowe stanowiska kasowe, np. gdy poszerza działalność. Obecne regulacje na to nie pozwalają.

Drugi projekt zakłada uproszczenie zasad aktualizacji podstawowych danych identyfikacyjnych dla przedsiębiorców. Chodzi o wprowadzenie 14-dniowego terminu dla podatników VAT na dokonanie aktualizacji danych zarówno na gruncie ustawy o NIP, jak i ustawy o VAT (złożona autopoprawka przewiduje termin siedmiodniowy). Zniesiona zostanie konieczność dokonywania dwukrotnej aktualizacji tych samych danych identyfikacyjnych w przypadku, gdy ewentualna aktualizacja VAT-R dotyczyłaby danych podlegających zgłoszeniu aktualizacyjnemu NIP.

Poparcie dla obu projektów zapowiedział w imieniu klubu PO Witold Namyślak. Zwrócił uwagę m.in. na wprowadzenie równych ulg z tytułu nabycia kas fiskalnych. Zaproponował przekazanie projektów do dalszych prac w komisji finansów publicznych.

Zdaniem Krzysztofa Popiołka z PiS, zniesienie obowiązku podwójnej aktualizacji danych likwiduje zbędny balast zgłaszania tych samych informacji. "Będzie o jeden absurd mniej" - powiedział. Według niego przepisy dotyczące zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych przez określone grupy podatników mogą być niezgodne z konstytucyjną zasadą równości opodatkowania.

"Oba projekty ograniczają biurokratyczne przeszkody, a z drugiej zwiększają bezpieczeństwo prawne podatników" - uważa Sławomir Kopyciński z Lewicy.

Z kolei według Andrzeja Pałysa z PSL, zrównanie praw w zakresie ulgi z tytułu kasy fiskalnej pozytywnie wpłynie na konkurencję między podmiotami gospodarczymi.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział, że wyeliminowanie nadmiernych obowiązków informacyjnych wobec podatników uzyskało "jednoznaczne poparcie rządu". Według niego, "logiczne" jest też zrównanie zasad korzystania z ulgi przy stosowaniu ks fiskalnych.

Wiceminister wyraził jednak wątpliwość co do pomysłu przeniesienia do ustawy zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych.

"Minister Finansów jest bardziej elastyczny. (...) Zmiany ustawy będą znacznie trudniejsze. Ustawodawca będzie mniej elastycznie reagować na to, co się dzieje na rynku" - zwrócił uwagę. Dlatego, według niego, likwidacja uprawnienia dla ministra finansów jest przedwczesna.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...