Rząd: połowa płacy minimalnej dla pracownika w czasie kryzysu

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
Pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony nie będą mogli pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo.

Jest coraz bliżej do zawarcia porozumienia w sprawie zmian w prawie pracy przez rząd, pracodawców i związki zawodowe. Na posiedzeniu Zespołu ds. Prawa Pracy i Układów Zbiorowych Komisji Trójstronnej strony zrezygnowały z niektórych swoich postulatów, które ich różniły. Dopiero jednak za tydzień w piątek na kolejnym posiedzeniu komisji strony mają podjąć wiążące decyzje.

Związkowcy zgodzili się już jednak na postulat pracodawców uelastyczniania czasu pracy. Zostanie wprowadzony roczny okres rozliczenia czasu pracy, jednak tylko tych pracowników, którzy są zatrudnieni na czas nieokreślony.

- Pod warunkiem że taki zapis znajdzie się w układzie zbiorowym pracy i porozumieniach zakładowych na dwuletni okres przejściowy - mówi Janusz Łaznowski z NSZZ Solidarność.

Strony zgodziły się także na tzw. bezrobocie techniczne. Rząd przeznaczył w tym roku z Funduszu Pracy 2,5 mld zł dla pracodawców zamierzających utrzymać miejsca pracy kosztem zmniejszenia wymiaru czasu pracy. Pieniądze na ten cel mają pochodzić również z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jednak nie ustalono, jaka ma być kwota dofinansowania. Związkowcy chcieliby, aby pracownik po otrzymaniu dofinansowania zarabiał tyle co poprzednio.

- Ewentualnie mogłaby to być średnia płaca z ostatnich kilku miesięcy - mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Rząd proponuje, aby każdy pracownik otrzymywał połowę minimalnego wynagrodzenia niezależnie od wymiaru czasu pracy. Tyle samo otrzymałby więc pracujący, któremu firma obniżyła wymiar czasu pracy do pół etatu czy do trzech czwartych etatu.

- Będziemy starali się wynegocjować wyższe dofinansowanie. Ludzie nie powinni z dnia na dzień odczuć dotkliwego spadku poziomu życia - mówi Janusz Łaznowski.

Pracodawcy i związki zawodowe zgodzili się także na ograniczenie możliwości zawierania umów na czas określony. Do tej pory przedsiębiorcy ostro sprzeciwiali się temu postulatowi. Obecnie zgodnie z kodeksem pracy pracownik może pracować na podstawie takiej umowy na przykład przez 10 lat. Strony nie zgodziły się jednak na wcześniejszy postulat związków zawodowych, aby po 18 miesiącach od zawarcia pierwszej umowy na czas określony z pracodawcą przekształcała się ona w umowę na czas nieokreślony.

- Termin ten zostanie wynegocjowany - mówi Janusz Łaznowski.

Odrzucono natomiast rządowy pomysł, aby pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony mogli wykonywać pracę w wymiarze wyższym niż 48 godzin tygodniowo pod warunkiem podpisania tzw. klauzuli opt-out. Liczba godzin ponadwymiarowych miała zostać ustalona przez komisję w trakcie negocjacji.

Nie dyskutowano natomiast na temat propozycji wprowadzenia ruchomego czasu pracy osób sprawujących opiekę nad małymi dziećmi.

12,4 mln osób pracuje na etacie

3,3 mln osób ma umowy na czas określony

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...