Oszczędności dla pracodawców

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Od 1 lutego 2009 r. zaczęła obowiązywać większość zmian wprowadzonych ustawą z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Zmiany te spowodują znaczne obniżenie kosztów zatrudnienia. W ich wyniku pracodawcy płacą jedynie przez 14 dni wynagrodzenie chorobowe pracownikom, którzy ukończyli 50 lat, a nie przez 33 dni jak do tej pory. Ponadto, pracodawcy nie płacą składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni).

Omawiana nowelizacja zniosła od 1 lutego br. obowiązek pobierania od każdej osoby, która jest zatrudniana na podstawie umowy o pracę, oświadczenia o rejestracji w rejestrze osób bezrobotnych. Dodatkowo pracodawca nie ma już obowiązku informowania właściwego powiatowego urzędu pracy o zatrudnieniu (niezależnie od podstawy prawnej świadczenia pracy) osoby bezrobotnej (art. 1 pkt 18 lit. f ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia). Taki obowiązek zniesiono również w stosunku do osób podejmujących pracę zarobkową na innej podstawie niż umowa o pracę (m.in. zlecenia, o dzieło) Niewypełnienie obowiązku informacyjnego było zagrożone karą grzywny nie niższą niż 3000 zł. Po zmianie przepisów jedynie bezrobotny podejmujący pracę jest zobowiązany przekazać do powiatowego urzędu pracy niezbędne informacje o podjęciu zatrudnienia.

WAŻNE!

Od 1 lutego 2009 r. pracodawcy nie muszą informować urzędu pracy o zatrudnieniu osoby bezrobotnej.

Istotna zmiana dotyczy długości okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego. Jest to wyjątek od zasady wypłaty tego wynagrodzenia pracownikowi niezdolnemu do pracy (poza niezdolnością będącą wynikiem wypadku przy pracy) przez łączny okres pierwszych 33 dni takiej niezdolności w trakcie roku kalendarzowego. Od 1 lutego br. znacznie skrócono ten okres w stosunku do pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia. W przypadku takich pracowników pracodawca wypłaca obecnie wynagrodzenia ze swoich środków w razie ich niezdolności do pracy jedynie przez łączny okres do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Od 15. dnia niezdolności do pracy wypłatę świadczeń chorobowych przejmuje ZUS wypłacając zasiłek chorobowy. Zasada ta jest stosowana od następnego roku kalendarzowego po roku, w którym pracownik ukończył 50. rok życia. Tę nowość, wprowadzoną w celu wspierania zatrudnienia osób po 50. roku życia, uzupełnia czasowe lub stałe zwolnienie pracodawców z obowiązku opłacania za nich składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Po zmianie przepisów pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie będą musieli opłacać składek na FP i FGŚP przez 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę za osoby zatrudnione, które ukończyły 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy. Powyższe zwolnienie obejmuje osoby zatrudnione po 30 czerwca 2009 r.

W zakresie tych składek wprowadzono także stałe zwolnienie, które będzie również obowiązywać od 1 lipca 2009 r. Pracodawca nie będzie opłacał składek na FGŚP i FP za osoby, które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn. Dotyczy to szerszej grupy niż tylko zatrudnionych pracowników, ponieważ obejmuje także osoby podlegające obowiązkowi opłacania za nie składek w związku z innym tytułem niż zatrudnienie pracownicze (np. zleceniobiorców).

• art. 1 pkt 18 lit. f, pkt 75, art. 2, art. 18, art. 26, art. 40 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 6, poz. 33),

• art. 36 ust. 6, art. 119 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w brzmieniu do 31 stycznia 2009 r. (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),

• art. 92 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...