Firma za refundację zatrudni bezrobotnego przez dwa lata

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
Tylko przedsiębiorca, który prowadzi działalność nie krócej niż pół roku, będzie mógł ubiegać się o refundację na wyposażenie stanowiska pracy zatrudnionego przez siebie bezrobotnego.

ZMIANA PRAWA

Firma, która otrzyma z Funduszu Pracy refundację na doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy bezrobotnego, będzie musiała go zatrudniać przez co najmniej dwa lata. Jeśli zwolni go wcześniej, zwróci część refundacji proporcjonalnie do okresu, w jakim powinna go zatrudniać. Na przykład odda połowę refundacji, jeśli zatrudni bezrobotnego tylko przez rok.

- To dobre rozwiązanie dla firm, bo zachęci przedsiębiorców do ubiegania się o refundację - mówi Anna Szczęsny-Michalak z PUP w Tychach.

Znalazło się ono w projekcie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej. Znajduje się w konsultacjach, a ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. Zastąpi wydane niespełna miesiąc temu rozporządzenie w tej sprawie.

Zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.) w brzmieniu nadanym mu nowelizacją, która weszła w życie 1 lutego, kwota refundacji wynosi do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia (ok. 18 tys. zł). Firma, żeby ją otrzymać, składa wniosek do starosty za pośrednictwem urzędu pracy. O refundację mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy przed złożeniem wniosku prowadzili działalność gospodarczą co najmniej przez 6 miesięcy i w tym okresie z własnej inicjatywy nie rozwiązali z pracownikami stosunku pracy za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron. Ponadto wnioskodawca nie może zalegać z wynagrodzeniami, składkami i podatkami.

Nowe regulacje o refundacji są więc skutkiem zmiany od 1 lutego art. 46 ust. 6 ustawy zatrudnieniowej. Są one pomocą de minimis, której warunki określa rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r. Do 1 lutego ust. 6 tego artykułu stanowił, że refundacje są pomocą w formie subsydiów płacowych na rekrutację pracowników zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. Obowiązujące rozporządzenie z 15 stycznia 2009 r. zostało wydane na podstawie nieobowiązującego już ust. 6. Stąd musi wejść w życie nowe akt wykonawczy odpowiadający obecnej treści ust. 6. Z dniem wejścia tego rozporządzenia utraci moc poprzednie z 15 stycznia 2009 r. (Dz.U. nr 5, poz. 26).

- Nowe rozporządzenie jest spóźnione, powinno wejść w życie najpóźniej 1 lutego - mówi Iwona Trzcińska z Urzędu Pracy m.st. Warszawy.

Zgodnie z nim dotacje dla bezrobotnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej, obecnie, tak jak, są pomocą de minimis. Dlatego projekt powtarza obowiązujące przepisy dotyczące dotacji.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...