Rząd chce skrócić czas pracy i wydłużyć okresy rozliczeniowe

Łukasz Guza
rozwiń więcej
Pracodawcy mają uzyskać prawo do skracania czasu pracy w zamian za obniżkę pensji. Nie będzie przymusu zawierania umów o pracę.

Okres rozliczeniowy czasu pracy może wynosić 12, a nie jak obecnie (z nielicznymi wyjątkami), trzy miesiące. W tym czasie pracownik musiałby wypracować swój limit godzin, ale w niektórych miesiącach mógłby pracować krócej, w innych dłużej. Zależałoby to od potrzeb pracodawcy, liczby zamówień, jakie w danym czasie otrzymuje. To jedna z rządowych propozycji zmian w kodeksie pracy, która ma przeciwdziałać skutkom kryzysu gospodarczego. Wczoraj odbyło się posiedzenie Prezydium Komisji Trójstronnej poświęcone m.in. tej sprawie. Zdaniem Jolanty Fedak, ministra pracy i polityki społecznej, propozycje rządu są korzystne dla pracowników i związki zawodowe powinny być im przychylne.

- Możemy zgodzić się na wydłużenie okresu rozliczeniowego, ale na pewno nie we wszystkich zakładach pracy - mówi Jerzy Langer z NSZZ Solidarność, zastępca przewodniczącego Rady Ochrony Pracy.

Jego zdaniem, wydłużenie okresu rozliczeniowego powinno być negocjowane między pracodawcą i przedstawicielami pracowników i wprowadzone np. na podstawie układu zbiorowego lub porozumienia z podwładnymi. Mogłoby ono dotyczyć wyłącznie pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony.

- Osobę zatrudnioną na podstawie umowy terminowej w praktyce można zwolnić w każdej chwili. Firmy mogłyby więc wykorzystywać nowe przepisy, zlecać im pracę po 12 godzin dziennie przez pół roku, a potem zwolnić, choć przez kolejne pół roku miałyby pracować w odpowiednio obniżonym wymiarze - zauważa Jerzy Langer.

Zmiany umożliwią również firmom skracanie tygodnia pracy w zamian za obniżenie pensji. Jeśli zgodziłyby się na to związki zawodowe, pracownicy, którzy zarabialiby mniej, dostawaliby rekompensatę, np. z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Na tę propozycję nie chcą zgodzić się związkowcy.

- Nie odrzuciliśmy tych propozycji. Nadal będziemy je negocjować z rządem i pracodawcami - mówi Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Rząd powrócił też do pomysłów zawartych w przedstawionym blisko rok temu projekcie noweli k.p. Pracodawcy mają zostać zwolnieni z obowiązku wypłacania wynagrodzenia za czas choroby pracownika (od pierwszego dnia choroby otrzymywałby on zasiłek chorobowy). Kodeks pracy nie będzie zmuszał też do podpisywania w określonych sytuacjach umów o pracę, jeśli obie strony stosunku pracy chcą zawrzeć np. umowę cywilnoprawną.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...