Firmy zapłacą tylko za 14 dni choroby starszych pracowników

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
Pracodawcy będą płacili za pierwsze 14 dni choroby pracowników, którzy ukończyli 50 lat, pod warunkiem że ich niezdolność do pracy powstanie po wejściu w życie nowelizacji tzw. ustawy zatrudnieniowej.

NOWE PRAWO

Przedsiębiorcy zapłacą za 14 dni choroby pracownika, który ukończył 50 lat. Od 15 dnia zasiłek chorobowy wypłaci ZUS. Niezdolność do pracy musi powstać po roku kalendarzowym, w którym ukończył on 50 lat. Takie nowe rozwiązanie jest przewidziane w art. 2 nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu prezydent podpisze tę nowelizację. Ma ona wejść w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia. Obecnie firma płaci do 33 dni choroby pracownika, a ZUS od 34 dnia. Ta zasada dotyczy wszystkich pracowników niezależnie od ich wieku.

Wątpliwości wśród pracodawców budzi sposób płatności za niezdolność do pracy pracownika, która powstanie przed dniem wejścia w życie nowelizacji, a zakończy się już w nowym stanie prawnym, czyli po jej wejściu w życie. Załóżmy, że nowelizacja zacznie obowiązywać 1 lutego. Pracownik będzie na zwolnieniu lekarskim od 27 stycznia przez trzy tygodnie. Powstaje pytanie, czy firma zapłaci za cały okres choroby, czyli za trzy tygodnie, czy tylko za 14 dni choroby.

Prawnicy są zgodni, że o sposobie płacenia za czas chorobowego decyduje moment powstania niezdolności do pracy.

- Jeśli powstała ona przed dniem wejścia w życie nowelizacji, to pracodawcę obowiązują obecne przepisy - mówi Przemysław Stobiński z CMS Cameron McKenna.

Dodaje, że gdy pierwszy dzień niezdolności do pracy przypadnie w czasie obowiązywania nowelizacji, wtedy firma musi stosować nowe przepisy.

Także zdaniem Anny Misiak z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy i Agnieszki Lechman-Filipiak z DLA Piper Wiater jest to jedyna możliwa interpretacja.

- Nie ma obowiązującego przepisu, który pozwalałby na inną wykładnię - mówi Agnieszka Lechman-Filipiak.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...