Bezrobocie w przyszłym roku wzrośnie maksymalnie do 11 proc.

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
Czy w przyszłym roku zmaleje liczba pracujących Polaków?

- Będzie to zależeć od siły wpływu światowego kryzysu na polską gospodarkę i skuteczności podjętych przez rząd działań zapobiegawczych. Spodziewam się albo stabilizacji, albo zmniejszenia tempa wzrostu popytu na pracę. Środki unijne powinny jednak stanowić czynnik podtrzymujący wzrost gospodarczy. W związku z tym popyt na pracę raczej pozostanie na dotychczasowym poziomie. Nie należy też oczekiwać w najbliższym czasie masowych zwolnień pracowników. W pierwszej kolejności pracodawcy wstrzymają lub zawieszą procesy rekrutacji kandydatów.

A ile według pani wyniesie wskaźnik bezrobocia?

- Bezrobocie rejestrowane może maksymalnie sięgnąć 11 proc. Nie należy oczekiwać wzrostu bezrobocia o charakterze koniunkturalnym. Może natomiast pojawić się bezrobocie strukturalne, wynikające z niedostosowania kwalifikacji pracowników do potrzeb zgłaszanych przez pracodawców. Zmniejszenia liczby miejsc pracy można oczekiwać przede wszystkim w sektorach uzależnionych od zmian popytu inwestycyjnego i konsumpcyjnego, ze względu na ograniczenia dostępności kredytów i popytu zewnętrznego ze względu na objawy recesji w krajach odbiorcach towarów eksportowanych. Wśród branż, które najbardziej ucierpią na skutek spowolnienia gospodarczego w Polsce, będzie branża deweloperska i budownictwa mieszkaniowego, meblarska, wyposażenia mieszkań, motoryzacyjna, przemysł ciężki oraz handel detaliczny. Ograniczone też będzie zatrudnienie w produkcji artykułów codziennego użytku oraz instytucjach finansowych (banki, domy maklerskie). Branżą stosunkowo najbardziej uodpornioną na objawy kryzysu wydaje się sektor IT, ponieważ spowolnienie gospodarcze wymusi na innych firmach konieczność restrukturyzacji i wdrożenia nowoczesnych technologii.

A czy płace będą w przyszłym roku rosnąć tak szybko jak w tym?

- W przyszłym roku wzrosną nominalnie około 4 proc. Jeśli inflacja byłaby na tym poziomie, to oznacza, że realnego wzrostu płac możemy nie odczuć. Osłabienie tempa wzrostu płac w 2009 roku jest skutkiem tego, że w warunkach zagrożenia pracodawcy z reguły dążą do ograniczenia kosztów działalności, w tym i kosztów pracy. Niebezpieczeństwo pogarszania się sytuacji na rynku pracy zawsze też skutkuje osłabieniem postaw roszczeniowych pracowników. To osłabi presję na wzrost płac.

Elżbieta Kryńska, profesor, Uniwersytet Łódzki

 

Rozmawiał PAWEŁ JAKUBCZAK

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...