Dynamika wzrostu płac spadnie o połowę

Marek Chądzyński
rozwiń więcej
W 2009 roku pracownicy mogą oczekiwać podwyżek nie większych niż 5 proc. Wzrost konsumpcji prywatnej raczej nie sięgnie poziomu 4,4 proc. zakładanego przez MF. W utrzymaniu wzrostu konsumpcji ma pomóc obniżenie podatku od osób fizycznych.

Ekonomiści spodziewają się mocnego wyhamowania dynamiki wzrostu płac w przyszłym roku - nawet poniżej 5 proc.

- Z pewnością możemy zapomnieć o dwucyfrowej dynamice wzrostu płac, jaką mieliśmy ostatnio. Raczej spodziewałbym się jej na poziomie 4-5 proc. Oczywiście skala będzie zależała od branży - ocenia Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

- Szansa, że dynamika wzrostu płac nadal będzie rzędu 10 proc., jest niewielka. Widać też, że wiele firm wstrzymuje się z decyzjami kadrowymi. Można mówić o pewnym zastoju w zwiększaniu zatrudnienia - mówi Piotr Rogowiecki, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Wzrost płac zwalnia, co widać już w najnowszych danych GUS. W listopadzie wynagrodzenia wzrosły o 7,4 proc. rok do roku. W październiku było to jeszcze 9,8 proc.

Przedsiębiorcy deklarują, że brak dużych podwyżek nie oznacza, że cięcia zatrudnienia będą głównym źródłem oszczędności w ciężkich czasach.

- Nie sądzę, żeby firmy szukały jednak oszczędności w kadrach. Gdy powróci koniunktura, odzyskanie dobrych pracowników może być niezwykle trudne - mówi Piotr Rogowiecki.

W badaniach koniunktury konsumenckiej GUS widać, że sami konsumenci spodziewają się zmian na gorsze. Tak zwany wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej spada od października. We wrześniu wynosił on minus 10,4 pkt, ale już w październiku było to minus 18 pkt, a w listopadzie minus 19,5 pkt. To oznacza, że oceny konsumentów dotyczące perspektyw ich sytuacji finansowej, kondycji gospodarczej kraju, trendów na rynku pracy i oszczędzania pieniędzy w ciągu najbliższych 12 miesięcy znacznie się pogorszyły.

Według IPSOS wskaźnik optymizmu konsumentów w październiku spadł do poziomu nienotowanego od lutego 2007 r. Tak złego wskaźnika skłonności do zakupów, który składa się na wynik badania optymizmu, nie było od początku ubiegłego roku.

Mimo to rząd trzyma fason. Według głównych architektów prognoz wzrostu gospodarczego na 2009 rok nie ma obaw o wzrost konsumpcji prywatnej. Ministerstwo Finansów obniżyło, co prawda, prognozę do 4,4 proc., z 5,1 proc., jednak uczyniło z konsumpcji jeden z głównych filarów swojej prognozy całego wzrostu gospodarczego. Konsumpcję ma wspierać impuls fiskalny, czyli obniżenie podatku PIT. Rząd wyliczył, że wprowadzenie dwóch stawek podatkowych PIT w miejsce trzech i wprowadzenie stosunkowo wysokiego progu podatkowego to dodatkowe 8 mld zł w kieszeniach podatników.

Większość ekonomistów ocenia jednak, że prognoza 4,4-proc. wzrostu to i tak optymistyczne założenie, nawet przy uwzględnieniu zmian podatkowych.

- Korekta tej prognozy jest niewystarczająca. Obniżka podatku PIT to mógłby być argument za tym, że konsumpcja będzie na niezłym poziomie. Problem w tym, że obniżki dotyczą głównie osób najlepiej uposażonych, a te raczej znacząco swojej konsumpcji nie zwiększą - ocenia Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ.

- Założenia rządu dotyczące konsumpcji prywatnej są dość optymistyczne. My zakładamy wyraźny spadek jej dynamiki, tym bardziej że od trzech lat utrzymuje się ona na wysokim, ponad 5-proc. poziomie. W przyszłym roku wskaźnik będzie zmierzał w kierunku 3 proc., jego spadek będzie stopniowo coraz głębszy z kwartału na kwartał. W II połowie roku będzie to już poniżej 3 proc. - mówi Aleksandra Świątkowska z PKO BP.

Według Dariusza Winka należy się raczej spodziewać zwiększenia skłonności do oszczędzania, a nie wydawania.

- W sytuacji niepewności zazwyczaj więcej się oszczędza, mniej konsumuje. W naszej ocenie ten efekt wystąpi w polskiej gospodarce w przyszłym roku. Do oszczędzania będą zmuszać np. banki, skoro młody, dobrze zarabiający człowiek będzie musiał wykazać się 20-proc. wkładem własnym, by wziąć kredyt na mieszkanie - mówi Winek.

Czego spodziewają się banki (dane w proc.)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAREK CHĄDZYŃSKI

marek.chadzynski@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...