Firmy o złej kondycji finansowej nie otrzymają pomocy z PFRON

Łukasz Guza
rozwiń więcej
Rosnące zadłużenie, zmniejszające się obroty i nadwyżki produkcji mogą być przyczyną odmowy udzielenia pomocy na zatrudnianie niepełnosprawnych pracowników.

ZMIANA PRAWA

Od 1 stycznia 2009 r. firmy znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej nie otrzymają pomocy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tak wynika z ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która trafiła już do Senatu. Nowela dostosowuje polskie przepisy do rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 800/2008 w sprawie wyłączeń blokowych.

Dla pracodawców oznacza to, że mogą oni nie otrzymać pomocy z funduszu, jeśli np. ich straty i zadłużenie rosną, a obroty się zmniejszają. Wynika to z wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (Dz. Urz. UE C 244 z 1.10.2004 r.). Zgodnie z nimi firmę uznaje się za zagrożoną, jeżeli ani za pomocą środków własnych, ani środków, które mogłaby uzyskać od właścicieli (akcjonariuszy) lub wierzycieli, nie jest ona w stanie powstrzymać strat, które bez zewnętrznej interwencji władz publicznych prawie na pewno doprowadzą to przedsiębiorstwo do zniknięcia z rynku w perspektywie krótko- lub średnioterminowej.

- Wytyczne precyzują, że np. w przypadku spółki z o.o. chodzi o utratę ponad połowy jej zarejestrowanego kapitału, w tym ponad 25 proc. tego kapitału w okresie ostatniego roku - mówi Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, prawnik z Kancelarii Michałowski, Stefański Adwokaci.

Niezależnie od rodzaju spółki firma będzie też zagrożona, jeśli zgodnie z prawem krajowym podlega ona zbiorowej procedurze upadłościowej. Jednak nawet jeżeli firma nie utraci odpowiedniego ułamka kapitału zakładowego lub nie będzie podlegać procedurze upadłościowej, może zostać uznana za zagrożoną. Dzieje się tak w przypadku wystąpienia innych okoliczności wskazujących na trudną sytuację ekonomiczną zakładu (np. zmniejszający się przepływ środków finansowych, rosnące zadłużenie, mniejsze obroty, rosnące kwoty odsetek i zmniejszająca się lub zerowa wartość aktywów netto).

- Kryteria uznania danej firmy za zagrożoną muszą być jasne. Na pewno będziemy występować do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych o interpretację nowych przepisów - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Podkreśla, że problem ze spełnieniem nowych warunków mogą mieć np. spółdzielnie inwalidów, które zatrudniają wiele osób o znacznym stopniu niepełnosprawności i często działają na granicy rentowności.

Filip Libicki, poseł PiS, zwrócił na ten problem uwagę w trakcie prac sejmowych nad ustawą. Podkreślał, że samo uchwalenie nowelizacji ustawy o rehabilitacji, które w istotny sposób zmienia zasady udzielania publicznej pomocy, może spowodować problemy ekonomiczne dla części pracodawców. Będą mieli oni bowiem mało czasu na przygotowanie się do wdrożenia nowych przepisów w życie (nowela ma obowiązywać już od 1 stycznia). A to może skutkować wstrzymaniem wsparcia.

Zgodnie z nowelizacją, wstrzymanie pomocy z PFRON nastąpi nie tylko w przypadku, gdy pracodawca znajdzie się w złej sytuacji ekonomicznej, ale także jeśli wypłacane środki przekroczą maksymalny poziom. Od 1 stycznia fundusz nie będzie mógł udzielić firmie pomocy w formie miesięcznego dofinansowania do płac, jeśli w ciągu roku otrzymałaby ona kwotę przekraczającą 10 mln euro.

Wsparcia nie otrzyma też pracodawca, na którym ciąży obowiązek zwrotu pomocy publicznej. Decyzje takie podejmuje Komisja Europejska.

Rynek pracy niepełnosprawnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...