Matki prowadzące firmy nie będą płacić składek

Bartosz Marczuk
rozwiń więcej
Osoby pracujące na etatach i prowadzące firmę, w trakcie urlopu macierzyńskiego, nie będą już musiały opłacać składek do ZUS. Posłowie chcą też umorzenia zaległości tych osób wobec ZUS, które powstały od 1999 roku.

Zmiana prawa 

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało i wysłało już do konsultacji społecznych projekt ustawy zmieniający obowiązki wobec ZUS osób otrzymujących zasiłek macierzyński i mających inny tzw. tytuł ubezpieczeniowy. Chodzi m.in. o osoby, które równocześnie z otrzymywanym zasiłkiem najczęściej z tytułu zatrudnienia, wykonują prace nakładczą, pracują na podstawie umowy zlecenia czy prowadzą działalność gospodarczą (lub współpracują przy jej wykonywaniu).

- Obecne przepisy są absurdalne, bo takie osoby w momencie korzystania z urlopu nie tylko nie otrzymują finansowanych z budżetu, jak pozostali pracownicy, składek na emeryturę i rentę, ale muszą też opłacać składki do ZUS z tytułu np. prowadzenia firmy - przekonuje Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Wskazuje, że dyskryminuje to osoby bardziej aktywne i nie sprzyja ich aktywności. Podobnie uważa Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej, który przygotował projekt nowelizacji ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.). Wyjaśnia, że nowelizacja, która ma wejść w życie w kolejnym miesiącu od daty jej ogłoszenia, ma ułatwić kobietom aktywnym zawodowo prowadzenie firmy po urodzeniu dziecka.

- Obecne przepisy mogą też mieć negatywny wpływ na wysokość przyszłej emerytury lub renty - dodaje Marek Bucior.

Tłumaczy, że osoba otrzymująca zasiłek macierzyński i posiadająca inny tytuł musi odprowadzać składki na emeryturę i rentę nawet od niewielkiej kwoty otrzymywanego wynagrodzenia (np. z tytułu umowy zlecenia) i traci prawo do, najczęściej wyższych, składek emerytalnych i rentowych finansowanych z budżetu. Normalnie są one odprowadzane od tzw. podstawy wymiarus, którą jest wysokość zasiłku macierzyńskiego zależącego od wysokości pensji.

Dlatego resort pracy chce zwolnić osoby pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości tego zasiłku i mające tzw. inny tytuł ubezpieczenia z obowiązku opłacania składek do ZUS z tego innego tytułu. Nabędą więc prawo do opłacanych z budżetu składek i nie będą musiały odprowadzać składek do ZUS z tytułu np. prowadzonej firmy.

Jak ustaliliśmy, MPiPS chce też objąć tym rozwiązaniem osoby przebywające na urlopach wychowawczych. Obecnie, jeśli w tym samym czasie prowadzą np. firmę, również nie mają prawa do składek na emeryturę lub rentę opłacanych z budżetu (od przyszłego roku podstawa ich naliczania wzrośnie z 420 zł do 1276 zł) i muszą opłacać pełne składki do ZUS.

- W resorcie trwają już prace nad kolejną nowelizacją - deklaruje Marek Bucior.

Resort nie zamierza jednak występować z inicjatywą legislacyjną dotyczącą umorzenia zaległych składek wobec osób, które nie opłacały ich wcześniej do ZUS. Otrzymują one teraz z zakładu wezwania do ich opłacania, mimo że sam ZUS wydawał im wcześniej zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami. ZUS tłumaczy tylko, że osoby, które od 1999 roku do maja 2001 roku nie opłacały składek, przebywając na urlopach macierzyńskich czy wychowawczych, będą miały umorzone odsetki. Muszą jednak opłacić składki. Pozostali muszą zapłacić i składki, i odsetki.

- Wyjątkiem będą osoby, wobec których ZUS nie zweryfikował prawidłowości podlegania ubezpieczeniom społecznym i wydał im wczesnej np. zaświadczenia o niezaleganiu - mówi Maria Szczur, wiceprezes ZUS.

Te osoby będą miały umorzone odsetki i będą mogły ubiegać się o rozłożenie należności na raty. Na taką praktykę ZUS nie chce się zgodzić Joanna Kluzik-Rostkowska.

- Domagam się zwołania specjalnego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w celu wyjaśnienia tej kwestii. Nie może być tak, że kobiety zajmujące się wcześniej dziećmi są karane finansowo za to, że nie do końca było wiadomo, jak stosować przepisy - zauważa.

Deklaruje, że w kontekście rządowej propozycji wystąpi z projektem ustawy przewidującym, że ZUS umorzy tym osobom należności za okres od 1999 roku.

5,3 tys. osób pobierało w lipcu 2008 roku zasiłek macierzyński i podlegało ubezpieczeniom z innego tytułu

Bartosz Marczuk

bartosz.marczuk@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...